1°C całkowite zachmurzenie

100 lat gwarantuje dodatkowe pieniądze

Wiadomości, gwarantuje dodatkowe pieniądze - zdjęcie, fotografia

Seniorzy, którzy, w tym roku skończą 100 lat, mogą liczyć na dodatek w wysokości ponad 3,7 tys. zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje taki dodatek od 1972 roku.

Jest to świadczenie należne wszystkim, bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Oznacza to, że jedynym warunkiem, który musi być spełniony, jest ukończenie 100 lat życia. Świadczenie wypłacane jest co miesiąc i stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Aby otrzymać dodatkową kwotę pieniędzy do już pobieranego świadczenia, nie potrzebna jest żadna wizyta w ZUS, składanie wniosku ani załatwianie innych zbędnych  formalności.

Wypłata świadczenia honorowego należy się także tym, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i nie otrzymywali emerytury ani renty. Takie osoby, które nigdy nie były zatrudnione, muszą złożyć wniosek z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. Gdy ukończą 100 lat należy się im świadczenie, które w tym roku wynosi 3 731,13 zł brutto. Jego wysokość jest równa kwocie bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Kwota bazowa jest ustalana corocznie dla nowych świadczeniobiorców i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Stulatkowie i starsi otrzymują więc co miesiąc z tytułu wieku dodatek w różnych wysokościach, gdyż nie podlega on waloryzacji.

Polacy żyją coraz dłużej i z roku na rok większa liczba osób przekracza okrągłą granicę stu lat. Obecnie to prawie dwa tysiące osób. W województwie podlaskim ZUS wypłaca dodatek honorowy 55 osobom w wieku stu i więcej lat. W ubiegłym roku takich seniorów było 54.

- Nasi pracownicy za zgodą jubilatów lub ich bliskich składają wizyty stulatkom w domach i wręczają im list gratulacyjny od prezesa ZUS-u. Obecnie naszą najstarszą dostojną rencistką, jest pani, która w tym roku ukończy 109 lat. Świadczenie honorowe wraz z rentą rodzinną wypłaca jej oddział ZUS w Białymstoku - mówi Katarzyna Krupicka, rzeczniczka instytucji.

(P. Walczak / Foto: pixabay.com)

100 lat gwarantuje dodatkowe pieniądze komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl