1°C całkowite zachmurzenie

Archiwum Państwowe w siedzibie

Wiadomości, Archiwum Państwowe siedzibie - zdjęcie, fotografia

Od środy białostockie Archiwum Państwowe mieści się w nowym budynku. Nowy lokal znajduje się między Liceum Katolickim a budynkami sądów przy Mickiewicza i kosztował prawie 19 milionów. Dotychczasowa siedziba przy Rynku Kościuszki była może prestiżowa i historyczna, ale była tam ciasno i niezbyt przestronnie. Nowy lokal jest duży, funkcjonalny i przestronny.

Nowa siedziba jest nie tylko efektowna i stylowa, ale pozwala też w lepszym stopniu zatroszczyć się o archiwalia. Pozowli też na przygotowania wystaw i prezentację co cenniejszych matriałów. To także szansa dla badaczy historii na łatwiejszy i prostszy kontakt z dokumentami historycznymi. Przenosiny trwały dwa lata, a 20 czerwca - w środę - obiekt został uroczyście otwarty. Ceremonię uświetniła wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin.

- Cieszę się, że widzę taki piękny obiekt, który jest wartością dodaną do Białegostoku. Archiwa to nie tylko instytucje, które przechowują dziedzictwo społeczności lokalnej czy narodowe. Archiwa są także ważnymi instytucjami kultury. Odpowiadają za wydawnictwo książek, organizację konferencji i życia kulturalnego. Archiwa to nie jest miejsce dla moli książkowych, historyków czy badaczy ale dla wszystkich mieszkańców - mówiła Gawin. 

Nowy budynek Archiwum Państwowego ma sporą powierzchnię: 3,6 tys. m2 i ogromną część magazynową pozwalającą na przechowanie 11 kilometrów bieżących akt. Poza magazynami jest tam też pracownia naukowa, pracownia digitalizacyjna, sala konferencyjna oraz miejsce na wystawę. Budynek został wyposażony w specjalistyczne systemy utrzymujące określoną temperaturę i wilgotność, które pozwalają na przechowywanie dokumentów w odpowiednich warunkach klimatycznych.

Otwarcie nowego budynku zbiegło się z 65 rocznicą powstania Archiwum Państwowego w Białymstoku. 

(PS/ Foto: bialystok.ap.gov.pl)

Archiwum Państwowe w siedzibie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl