15°C rozproszone chmury

Bardzo udany sezon wakacyjny dla spółki PKP

Wiadomości, Bardzo udany sezon wakacyjny spółki - zdjęcie, fotografia

Od czerwca do końca sierpnia tego roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3 mln osób więcej niż w ubiegłorocznym sezonie letnim. To najlepsze wakacje pod względem liczby przewiezionych pasażerów od 7 lat. Podróżni najchętniej wybierali połączenia na trasie z Krakowa i Trójmiasta do Warszawy. Dużym powodzeniem cieszyły się także kierunki turystyczne, jak np. Kołobrzeg, Koszalin, Zakopane czy Krynica-Zdrój.

Na wakacje pociągiem PKP Intercity

Podczas tegorocznych wakacji prawie 12,5 mln osób wybrało podróże pociągami PKP Intercity. W sumie od czerwca do końca sierpnia z usług przewoźnika skorzystało 12% osób więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W czerwcu, lipcu i sierpniu w porównaniu do 2016 roku liczba pasażerów wzrosła odpowiednio o 19% (ponad 3,8 mln osób), 10% i 7% (w obu przypadkach po ponad 4,3 mln osób). Na dobry wynik wpłynęło wiele czynników, jak atrakcyjne oferty biletowe, nowe kierunki podróży.

- Wyniki PKP Intercity napawają optymizmem. Dowodzą, że podróżni powracają na kolej. Korzystają z niej w drodze nie tylko do wakacyjnych miejscowości, lecz również w wyjazdach w ciągu roku. To efekt wysiłku przewoźnika w zapewnieniu atrakcyjnych ofert podróży, czego przykładem m.in. jest ostatnio wprowadzony Pakiet Podróżnika, jak też dbałości o podnoszenie standardu taboru – podkreśla Andrzej Bittel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

PKP Intercity stale notuje wzrost liczby przewiezionych pasażerów. Łącznie od stycznia do końca sierpnia 2017 roku na pokładach pociągów przewoźnika podróżowało prawie 29 mln pasażerów. Oznacza to ponad 13% wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przewoźnik utrzymuje wzrostową tendencję przewiezionych pasażerów, przy zbliżonym poziomie pracy eksploatacyjnej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

- To najlepsze wakacje w PKP Intercity od 7 lat pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Bardzo cieszymy się, że co roku coraz więcej osób wybiera przejazdy naszymi pociągami. W porównaniu do poprzedniego roku, prawie 30% rodzin więcej skorzystało z usług PKP Intercity – podkreśla Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity. – Wzrost zauważamy także w wyjazdach seniorów – 16% oraz studentów – 9%. Coraz więcej osób kupuje też bilety przez Internet.

Do Trójmiasta, Kołobrzegu czy Zakopanego

Najwięcej podróżnych, podobnie jak w poprzednim roku, wybrało połączenia na trasie z Krakowa i Trójmiasta do Warszawy. Podczas wakacji z Krakowa do stolicy podróżowało w sumie ponad 618 tys. pasażerów, a z Trójmiasta – ponad 533 tys. W obu przypadkach wzrost liczby podróżnych utrzymał się na poziomie 6%. Dużym powodzeniem cieszyło się także połączenie z Warszawy do Białegostoku, które wybrało ponad 236 tys. osób, czyli o 48% więcej niż w okresie ubiegłorocznych wakacji. Wzrost liczby przewiezionych osób PKP Intercity odnotowało także m.in. na trasach z Krakowa do Przemyśla (101% więcej niż rok temu) i Rzeszowa (70% więcej) czy z Warszawy do Olsztyna (24% więcej).

Wśród kierunków wakacyjnych pasażerowie najchętniej wybierali trasy do Kołobrzegu (ponad 292 tys.), Koszalina (ponad 220 tys.) czy Zakopanego (ponad 130 tys.). Natomiast największy wzrost przewoźnik odnotował w przypadku połączeń sezonowych do Wisły (41%), Krynicy-Zdroju (31%), a także Władysławowa i Zakopanego (po 29%).

Nowe kierunki nie tylko w wakacje

W sezonie letnim PKP Intercity uruchomiło blisko 100 składów sezonowych do najpopularniejszych kurortów górskich i nadmorskich. Z dodatkowych połączeń mogły skorzystać osoby wybierające się m.in. w Beskid Śląski, do Żywca i Zwardonia, a także do Kudowy-Zdroju czy Szklarskiej-Poręby. Nowością było połączenie z Łodzi do Giżycka, dokąd kursował skład TLK Niegocin, zapewniając podróżnym dojazd na Warmię i Mazury.

Od tegorocznych wakacji podróżni zyskali także dodatkowe połączenia w kierunku wschodnim. Do dyspozycji osób planujących wyjazd na Ukrainę jest dodatkowa para pociągów Przemyśl – Lwów – Kijów, a także skład kursujący z Chełma do Kowla i Zdołbunowa. Dzięki dogodnym skomunikowaniom z międzynarodowych pociągów mogą skorzystać podróżni z Warszawy i Lublina (w przypadku pociągu do Chełma) czy z Krakowa i Wrocławia (wybierający się do Kijowa).

Pasażer w centrum uwagi

Nad bezpieczeństwem podróży pociągami PKP Intercity czuwa Centrum Wsparcia Klienta i dyspozytura, które reagują w przypadkach utrudnień podczas przejazdu. Pracownicy pełnią służbę 24 godz. na dobę, 7 dni w tygodniu. W sezonie wakacyjnym podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także nieprzewidzianych sytuacji, Centrum Wsparcia Klienta wydało ponad 119 tys. poczęstunków i ponad 61 tys. napojów. Jednocześnie 280 podróżnym zaplanowano transport zastępczy taksówkami, a dla 22 osób zorganizowano nocleg w hotelu.

Podczas wakacji podróżni mogli skorzystać z pomocy informatorów mobilnych, którzy dyżurowali na największych dworcach kolejowych w kraju, np. w Gdyni, Krakowie czy Wrocławiu, ale także w Międzyzdrojach, Kołobrzegu i Władysławowie. Informatorzy mobilni pozostawali do dyspozycji podróżnych m.in. w trakcie pierwszych dni wakacji (23–24, 26 czerwca), długiego weekendu sierpniowego (11,15 sierpnia) czy ostatniego weekendu w sezonie letnim (30 sierpnia–4 września). Jednocześnie w czasie wakacji na dworcu w Kołobrzegu informatorzy dyżurowali co tydzień, natomiast w Międzyzdrojach i Władysławowie – co dwa tygodnie.

(BL)

Bardzo udany sezon wakacyjny dla spółki PKP komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl