9°C lekkie zachmurzenie

Będziemy się wozić mercedesami

Wiadomości, Będziemy wozić mercedesami - zdjęcie, fotografia

Jesienią tego roku na ulicach Białegostoku pojawią się nowe autobusy komunikacji miejskiej. W miniony piątek (23 marca) zastępca prezydenta miasta, Adam Poliński, podpisał umowę na dostawę osiemnastu autobusów niskoemisyjnych. Jest na bogato – to mercedesy.

Umowa na dostawę osiemnastu nowych mercedesów została podpisana z firmą EvoBus Polska. Miasto zapłaci za nie 29 mln 847 tys. zł. Będą to autobusy niskoemisyjne i niskopodłogowe o silnikach spełniających normy emisji spalin Euro VI. Firma dostarczy piętnaście pojazdów przegubowych 18-metrowych i trzy 12-metrowe. Dotrą do Białegostoku jeszcze w tym roku, pod koniec października. Zakupy te zostaną dokonane w ramach unijnego projektu „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej”.

- Pierwszy w Polsce Mercedes Benz Conecto najnowszej generacji jeździ już po ulicach Białegostoku. I jak usłyszeliśmy, zdobył już uznanie mieszkańców i kierowców. To właśnie ten model autobusu dostarczymy do państwa na jesieni. Już od jesieni 18 tego rodzaju autobusów w kolorach biało-zielonych wyjedzie na ulice. Chciałem zapewnić, że są to idealne autobusy, które są połączeniem ekologii i ekonomii – powiedział Artur Kondracki, przedstawiciel zwycięskiej firmy, która wygrała przetarg.

Miasto – w ramach tego samego unijnego projektu – już miesiąc temu podpisało umowę z firmą Volvo Bus Corporation na zakup dwóch autobusów hybrydowych, które także dotrą do Białegostoku jeszcze w tym roku. Będą to pojazdy niskopodłogowe o napędzie hybrydowym spalinowo-elektrycznym. Miasto zapłaci za nie 3 mln 613 tys. zł.

W najbliższych latach Miasto zaplanowało więcej takich zakupów. Zostaną dokonane dzięki czterem projektom dotyczącym transportu miejskiego. Tabor będzie współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Dzięki temu na ulice Białegostoku do roku 2021 wyjadą w sumie co najmniej 72 nowe, najnowocześniejsze autobusy. Przybliżony łączny koszt to ok. 110 mln zł netto.

Będzie to kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i umożliwiających rozwój sieci szybkich autobusów.

Naszym celem jest ułatwienie dostępu do centrum i poprawa komunikacji na terenie Białegostoku – powiedział Adam Poliński, zastępca prezydenta Białegostoku. – Istotną kwestią jest także zapewnienie mieszkańcom odpowiedniej jakości życia poprzez zadbanie o czyste powietrze. Niskoemisyjne, nowoczesne autobusy mają na to duży wpływ.

- Bardzo się cieszę, że nasze autobusy już od jesieni na tych trudnych i wymagających trasach Białegostoku będą służyć przez wiele godzin, przez wiele miesięcy i lat mieszkańcom i turystom – dodał prezes Kondracki z EvoBus.

W ramach projektu „Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej” Białystok otrzymał również dofinansowanie na przebudowę ulic: Sitarskiej, 1000-lecia Państwa Polskiego, Jurowieckiej. Podobnie jest z pozostałymi dwoma projektami, które Miasto złożyło do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia – oprócz nowych autobusów zaplanowano przebudowę wielu ulic, a także zakup biletomatów (24 stacjonarne na przystankach i 255 mobilnych, zamontowanych w autobusach).

(Źródło i foto: bialystok.pl/ oprac. Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Będziemy się wozić mercedesami komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl