16°C lekkie zachmurzenie

Białostocki PiS chce z mieszkańcami wybrać patronów na 100-lecie niepodległości

Wiadomości, Białostocki mieszkańcami wybrać patronów lecie niepodległości - zdjęcie, fotografia

To wyjątkowa okazja, bo zdarza się raz na 100 lat – tak twierdzą politycy Prawa i Sprawiedliwości z Białegostoku. Dlatego patronów roku 2018 chcą wybrać wspólnie z mieszkańcami Białegostoku. Uważają, że zasłużonych dla niepodległości Ojczyzny jest bardzo wielu, więc wyboru bohaterów chcą dokonać rękami białostoczan.

Wprawdzie nasze miasto – Białystok – w 1918 roku było jeszcze zakładnikiem międzynarodowej polityki, bowiem wyzwolone i niepodległe stało się dopiero w lutym 1919 roku, to w Polsce czuć było już powiew wolności. Tu mieszkańcy i polscy żołnierze musieli tę wolność jeszcze wydrzeć z rąk okupanta. Do walki zagrzewała ich informacja, że po tak długim czasie Polska znów wróciła na mapy świata. Polska wróciła w listopadzie 2018 roku, Białystok, jako polskie miasto, trzy miesiące później.

- Jako społeczność naszej Ojczyzny, włączamy się w te obchody, świętując odrodzenie naszego kraju. Naszą intencją – jako członków i radnych Prawa i Sprawiedliwości w Białymstoku jest to, aby ten szczególny rok, uczcić rzeczywiście w zgodzie oraz z poszanowaniem dla patriotycznego czynu wszystkich środowisk i organizacji, wsłuchując się w głos Białostoczan – powiedział Artur Kosicki, przewodniczący struktur miejskich PiS w Białymstoku.

Chodzi o to, aby mieszkańcy wybrali tych bohaterów i te postaci, które w ich odczuciu zasługują na uhonorowanie w roli patronów na 100-leci odzyskania niepodległości. Politykom Prawa i Sprawiedliwości zależy na tym, aby w takim gronie bohaterów znaleźli się także lokalni patrioci i ludzie niepodległości. Często przecież byli to ludzie drugiego planu, więc tym bardziej warto przypomnieć ich zasługi.

- Wielkim, tak często wyróżnianym i przywoływanym, także i w tym roku w skali ogólnopolskiej, sławy nie ubędzie. Tym, o których codzienne przekazy milczą, takie wyróżnienie od nas należy się bezdyskusyjnie. Wykorzystajmy więc ten czas, aby przywołać współczesnym pamięć o nich – powiedział radny PiS, Paweł Myszkowski.

Jak wyjaśniali przedstawiciele białostockiego PiS, ze zgłoszeń, które spłyną od mieszkańców, uhonorowanym może być każdy z bohaterów. W razie wątpliwości, PiS będzie konsultował propozycje mieszkańców z IPN lub innymi środowiskami, z którymi współpraca dobrze układa się od długiego czasu. Zebranie propozycji rusza w zasadzie od tej chwili, ponieważ wybór patronów 2018 roku miałby się dokonać już w lutym podczas sesji Rady Miasta.

- Jako radni Prawa i Sprawiedliwości deklarujemy, iż zadbamy, aby to Państwa głos stał się podstawą do stanowiska Rady Miejskiej w tej szczytnej i ważnej kwestii. Swoje propozycje proszę przekazywać na adres email: [email protected] lub pocztą na adres: Radni Prawa i Sprawiedliwości w Białymstoku, 15-703 Białystok, ul. Zwycięstwa 26C, II piętro z dopiskiem „Ludzie niepodległości” w terminie do 19 lutego 2018 r. – wyjaśnił radny Henryk Dębowski, szef klubu PiS w Radzie Miasta.

Zazwyczaj patron danego roku jest jeden, niekiedy dwóch. W tym roku zapowiada się ich bardzo wielu, ale i rok jest bardzo szczególny. Warto dodać że w końcu to też bardzo dobra okazja do tego, aby przypomnieć o ludziach, być może dziś spoczywających nawet w mogiłach gdzieś daleko od kraju. Oni przecież też oddali życie, aby można było żyć w wolnej i bezpiecznej Polsce.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: bialystok.pl)

Białostocki PiS chce z mieszkańcami wybrać patronów na 100-lecie niepodległości komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl