26°C pochmurno z przejaśnieniami

Białostockie Dojlidy to najbezpieczniejsza dzielnica w całej Polsce

Styl Życia, Białostockie Dojlidy najbezpieczniejsza dzielnica całej Polsce - zdjęcie, fotografia

Kilka dni temu ukazał się Ranking Dzielnic Otodom na temat Białegostoku. Jego wyniki będziemy prezentować kolejno w odcinkach. Przedstawiamy więc oceny, które swojemu otoczeniu wystawili sami białostoczanie. Układają się one w ciekawy ranking ukazujący największe wady i zalety poszczególnych dzielnic miasta. Dziś prezentujemy opinie na temat bezpieczeństwa.

W badaniu przeprowadzonym na przełomie września i października 2016 Otodom wspólnie z OLX i pod nadzorem agencji badawczej PBS, zapytał ponad 140 000 Polek i Polaków o ocenę różnych aspektów życia w miejscu ich zamieszkania. Wśród respondentów znalazło się 1222 mieszkańców Białegostoku. Między innymi zabrali głos w temacie bezpieczeństwa.

Spośród ponad 140 000 Polaków oceniających poziom bezpieczeństwa w swojej okolicy, najbardziej pewnie czują się mieszkańcy białostockich Dojlid. Dzielnica ta osiągnęła najwyższy w całym kraju wynik – 6,50.

W czołówce dzielnic stolicy Podlasia są też Jaroszówka i Osiedle Młodych. Co ciekawe, najsłabiej w rankingu wypadły Dojlidy Górne, które zdaniem miejscowej policji są znacznie bezpieczniejsze, niż zwycięska dzielnica.

O ile Dojlidy, w naszym odczuciu, powinny plasować się przynajmniej w środku tabeli, o tyle Dojlidy Górne rzeczywiście są rejonem bezpiecznym, z uwagi na to, że do niedawna były miejscowością przyległą do Białegostoku, nie ma tam lokali rozrywkowych generujących interwencje policji i są tam prawie wyłącznie domy jednorodzinne i zakłady pracy. Dojlidy, naszym zdaniem, nie są najbezpieczniejszym osiedlem. Niestety mają tam miejsce interwencje, ale w naszym odczuciu nie jest to też osiedle Białegostoku najbardziej zagrożone przestępczością – twierdzi asp. Adam Romanowicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Zdaniem Policji do najbezpieczniejszych dzielnic należą: Jaroszówka, Zielone Wzgórza, Mickiewicza, Dziesięciny i Słoneczny Stok. Najwięcej interwencji policjanci podejmują w Centrum, na osiedlach TBS i Osiedlu Młodych.

Choć doświadczenia ankietowanych i policjantów odnośnie poszczególnych dzielnic są rozbieżne, wszyscy są zgodni, że Białystok należy do najbezpieczniejszych polskich miast. Ogólna ocena miasta w badaniu Otodom to 5,50, co wśród 100 największych miast kraju dałoby stolicy Podlasia wysokie, 6. miejsce ex aequo z Mielcem, Kołobrzegiem i Koszalinem.

Najbezpieczniejszym miastem w Polsce okazał się oceniony na 5,77 Rzeszów. Zdaniem rzeczniczki prezydenta Białegostoku Urszuli Mirończuk, na wysoki wynik miasta wpływ ma także działalność władz samorządowych.

Dbamy o monitoring, dofinansowujemy policyjne patrole piesze i rowerowe. Białostoccy policjanci otrzymali zakupione ze środków miejskich nowoczesne samochody i kamizelki patrolowe – powiedziała.

Jak na tym tle wyglądają inne dzielnice Białegostoku można sprawdzić na dołączonej powyżej grafice. Z pewnością pozycja Dojlid Górnych może nieco dziwić.

(BL/ oprac. ASM/ Foto: BI-Foto)

Białostockie Dojlidy to najbezpieczniejsza dzielnica w całej Polsce komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się