1°C bezchmurnie

Białostoczek jest osiedlem zielonym [KOMENTARZ VIDEO]

Choć w tej chwili trudno już dostrzec drzewa z liśćmi, my zdążyliśmy nagrać nasz komentarz zanim na osiedlu Białostoczek było widać zieleń. Uznaliśmy, że miło będzie porozmawiać o czymś pozytywnym. A w tym przypadku na pewno jest nam miło poinformować, że w Białymstoku są wciąż osiedla, których nie udało się zabetonować.

Warto brać dobre przykłady z naszej całkiem niedalekiej historii. Zwłaszcza teraz, kiedy tak wiele się buduje, a Białystok się rozrasta w zasadzie w każdym kierunku. Należy pamiętać, że miasto to nie tylko drogi czy ścieżki rowerowe, ale również miejsca do rekreacji, spacerów czy robienia drobnych zakupów.

Zwracaliśmy już na naszych łamach uwagę i to wielokrotnie, że kilkadziesiąt lat temu, kiedy powstawały duże osiedla mieszkaniowe, były projektowane kompleksowo. Przewidziane były szkoły, sklepy, przedszkola, przychodnie, boiska do gry, ale także skwery i zieleńce, aby mieszkańcy mieli miejsce do spacerów, a dzieci miejsce do zabawy. Jedyna rzecz, o której niegdysiejsi projektanci niewystarczająco pomyśleli na zapas – to parkingi. Obecnie na starszych osiedlach panuje duży tłok i trwa walka o miejsce postojowe.

W swoim komentarzu video dziś zwracamy uwagę na osiedle Białostoczek i jego szczególną cechę. Otóż, w starszej jego części, jest zielono, mocno zielono. Rośnie tu wiele drzew, jest cała masa trawników, bloki mieszkaniowe oddzielone są nie tylko chodnikami, ale i zielonymi żywopłotami. Osoby mieszkające na Białostoczku nie odczuwają tak bardzo upałów letnich, jak mieszkańcy dzielnic, w których jest mniej zieleni. A to dlatego, że drzewa dają ochłodę, pochłaniają kurz i hałas uliczny oraz szybko pobierają nadmiar wody przy obfitych ulewach. No i oczywiście… ten zapach zielni po letnim deszczu.

Osiedle na szczęście ominęły poważne inwestycje, dlatego utrzymało ono swój zielony charakter. Na niewielkim fragmencie wycięto co prawda drzewa i krzewy – to w związku z przebiciem ulicy Sitarskiej – ale w pozostałej części Białostoczek pozostał niezmieniony. W najbliższej przyszłości można się jeszcze spodziewać ingerencji w zieleń na odcinku Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego, która zostanie przebudowana.

Z pewnością takie urządzenia osiedli, jakie poczyniono przy budowie dzielnicy Białostoczek, warto naśladować. Zastanawiamy się tylko, którego z deweloperów będzie stać na śmiałą wizję, w której zaplanują z zieleni coś więcej niż tylko kawałek trawnika i kilka krzaków.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Białostoczek jest osiedlem zielonym [KOMENTARZ VIDEO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się