1°C całkowite zachmurzenie

Białystok buduje drogi dla rowerów bo białostoczanie je kochają

Moto, Białystok buduje drogi rowerów białostoczanie kochają - zdjęcie, fotografia

Białystok pod rządami obecnej ekipy buduje drogi z uporem godnym lepszej sprawy. Obwodnice śródmiejskie w stolicy Podlasia stają się już przedmiotem dowcipów urbanistów. Na szczęście magistrat przejawia też aktywność w budowie ścieżek rowerowych. Obecnie w Białymstoku jest już ich 120 kilometrów (drogi dla rowerów i łączone trasy dla pieszych i cyklistów), a ma ich powstać jeszcze znacznie więcej.

Kilka dni temu zakończyła się budowa trasy dla rowerów wiodącej wzdłuż ulicy Bitwy Białostockiej (dawna I Armia Wojska Polskiego). Łączy się ona teraz ze ścieżkami wiodącymi wzdłuż Alei 1000-lecia Państwa Polskiego oraz Andersa. Koszt wybudowania kilometrowej trasy to prawie 970 tysięcy złotych, a budową zajęła nieco ponad pół roku. 

Planowane są już kolejne inwestycje - w sumie do kiońca 2018 roku ma powstać ponad 20 kilometrów nowych dróg i ścieżek dla rowerzystów. Urbaniści planując nowe drogi zakładają, ze każdej z nich ma towarzyszyć ścieżka rowerowa lub połączony ciąg pieszo-rowerowy. Również podczas remontów i przebudowy chodników tworzone są nowe drogi dla rowerzystów. 

W 2018 roku miasto planuje oddać do użytki ścieżki rowerowe przy ulicach: Sulika (od kładki nad Sulika do skrzyżowania z Ciołkowskiego), Zwierzynieckiej (od Mickiewicza do św. Pio),
Paderewskiego, Niepodległości, Ciołkowskiego (od Mickiewicza do Sulika), Sitarskiej (od Kozłowej do Świętokrzyskiej), Wiosennej,  Hetmańskiej (od. Marczukowskiej do Zakładu Karnego), Pogodnej (od Bema do Składowej), Wiewiórczej (od  Mickiewicza do pętli autobusowej przy Żurawiej).

57 stacji i 620 rowerów umieszczonych jest właśnie na trasie dróg dla rowerów. Białostoczanie zakochali się w rowerach. W piątym sezonie funkcjonowania miejskiego roweru BiKeR-a - po dwóch miesiącach od rozpoczęcia sezonu wciąż przybywa nowych użytkowników i rośnie liczba wypożyczeń. Do początku czerwca białostoczanie skorzystali ponad 274 tys. razy z możliwości wypożyczenia roweru. Rekordowy był maj, który okazał się rekordowy. W kwietniu i maju zarejestrowało się 9 200 nowych użytkowników BiKeR-a, a w systemie zarejestrowanych jest już ponad 68 tysięcy użytkowników. 

(Przemysław Sarosiek/ Foto: ASM)

Białystok buduje drogi dla rowerów bo białostoczanie je kochają komentarze opinie

  • gość 2018-07-03 16:35:57

    "Rekordowy był maj, który okazał się rekordowy" a to ciekawe

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl