1°C bezchmurnie

Białystok miastem murali? [KOMENTARZ VIDEO]

Od kilku lat w przestrzeni Białegostoku pojawia się coraz większa ilość murali. Każda grafika jest inna i mieszkańcy różnie oceniają takie malowidła. Jednym się podobają, innym mniej, jeszcze inni są zachwyceni. Ale być może jest to całkiem dobry pomysł w ogóle na ożywienie przestrzeni starszych blokowisk?

Można śmiało powiedzieć, że ogólnie, białostoczanie pokochali murale. Lubią je fotografować, lubią na nie patrzeć i większość osób cieszy się, kiedy powstaje nowa grafika gdzieś w przestrzeni miejskiej. Najbardziej słynny mural to oczywiście Dziewczynka z konewką przy Alei Piłsudskiego. Ta grafika doczekała się nawet znaczka pocztowego i znajduje się w ogólnoświatowym zbiorze najpiękniejszych murali świata. Nie ma co się dziwić, że później szybko zaczęły powstawać kolejne.

Jednym z ostatnich murali, który widoczny jest na naszym nagraniu video, znajduje się na osiedlu Białostoczek. On także przypadł mieszkańcom do gustu. Może tłumów ogromnych nie ma, ale część osób specjalnie tu przyjeżdża, żeby zrobić zdjęcie, albo chociaż popatrzeć na grafikę. Jest na co, naprawdę. Mural prezentuje się bardzo okazale i nawiązuje do kultury oraz tradycji naszego regionu. Podobnie jak Dziewczynka z konewką, powstał w ramach akcji „Folk on the Street”, którą to akcję na miejscu realizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.

Po sąsiedzku – prawie naprzeciwko Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i też na osiedlu Białostoczek – pojawił się za to kolejny mural. Część osób widziała już postać Błogosławionego Michała Sopoćko. Powstaje na 10. rocznicę beatyfikacji księdza, który jest również patronem Białegostoku. Główne uroczystości odnośnie tego wydarzenia odbyły się 30 września.

Ale zastanawiamy się czy murale o różnej tematyce nie powinny pojawić się w białostockiej przestrzeni publicznej w innych częściach miasta, na blokowiskach? Pytamy o Wasze zdanie na ten temat w naszym komentarzu video. Być może jest to jakiś pomysł na ożywienie przestrzeni naszego miasta, zwłaszcza starych blokowisk, które w wielu miejscach wyglądają nieco ponuro? Jesteśmy ciekawi czy widzielibyście Białystok jako miasto murali? Czy być może Białystok powinien mieć nawet swój szlak murali promowany w materiałach skierowanych do turystów? Czekamy na wasze komentarze w tej sprawie.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Białystok miastem murali? [KOMENTARZ VIDEO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się