2°C słabe opady deszczu

Białystok zaczyna świętować 100 lecie Niepodległości

Kiedy: 2018-11-11 , godzina: 12:30 | Gdzie: Rynek Kościuszki

Wiadomości, Białystok zaczyna świętować lecie Niepodległości - zdjęcie, fotografia

Taka rocznica zdarza się raz na sto lat. Białystok od dziś zaczyna świętować 100 lecie wolnej i niepodległej Ojczyzny. W ciągu najbliższych dni będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach, które przygotowały placówki kultury, sportu oraz organizacje pozarządowe i w końcu też będzie można wziąć udział w głównych uroczystościach wojewódzkich.

W Warszawie nie udało się zablokować Marszu Niepodległości. Mimo różnego rodzaju brzydkich i nieprzystających do wydarzenia określeń, zwłaszcza odnośnie jego uczestników, Marsz się odbędzie. Na dodatek będzie miał charakter państwowy. Jeśli lewicowe i liberalne media będą ponownie chciały ten Marsz określać mianem marszu neofaszystowskiego lub faszystowskiego, jak to czyniły często do tej pory, będą musiały liczyć się z konsekwencjami – ponieważ Marsz odbędzie się pod patronatem Prezydenta RP oraz Premiera. Przejdą też w nim tysiące Polaków.

W Białymstoku również ulicami przejdzie Marsz Niepodległości. Z tym, że to wydarzenie odbędzie się w sobotę, 10 listopada. Przede wszystkim dlatego, aby umożliwić wszystkim chętnym udział w największym Marszu patriotów, który każdego roku idzie ulicami Warszawy w dniu 11 Listopada. Białostocki marsz rozpocznie się o godz. 11.30 na Placu Dmowskiego pod kościołem św. Rocha. Zakończy się około godziny 13.00 pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Już od dziś natomiast będą odbywały się nabożeństwa w poszczególnych świątyniach, ale będzie można również wziąć udział w warsztatach, oglądać specjalnie przygotowane na to święto wystawy, wysłuchać koncertów. Można także będzie uczcić dzień na sportowo – w Biegu Niepodległości lub innych inicjatywach, które przygotował między innymi Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Główne i najważniejsze uroczystości w Białymstoku odbędą się oczywiście w dniu 11 listopada pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Poprzedzi je Msza Święta w białostockiej Katedrze, która rozpocznie się o godzinie 11.00. Następnie zgromadzenie przeniesie się pod pomnik Józefa Piłsudskiego i o godz. 12.30 nastąpi oficjalne otwarcie wojewódzkich obchodów święta 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wysłuchamy hymnu narodowego, zobaczymy podnoszenie flagi narodowej, pojawią się jak zawsze uroczyste przemowy władz województwa podlaskiego i władz miasta Białegostoku. Po zakończeniu mieszkańcy i zgromadzeni będą mogli zobaczyć pokaz sprzętu służb mundurowych.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: PUW)

Białystok zaczyna świętować 100 lecie Niepodległości komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl