21°C rozproszone chmury

Budowa dopiero ruszyła, choć mieszkańców wyrzucono z domów dwa lata temu

Wiadomości, Budowa dopiero ruszyła choć mieszkańców wyrzucono domów - zdjęcie, fotografia

Dopiero teraz prezydent Białegostoku wydał obwieszczenie w sprawie budowy ulicy Angielskiej, Ostrowieckiej i Łukowskiej, które połączą ulicę Bema i Kaczorowskiego. Mieszkańcy jednak musieli wyprowadzić się już dwa lata temu. Powodem miało być dołożenie do tej budowy około 3 milionów złotych przez prywatnego inwestora.

Wkrótce przy Angielskiej i Ostrowieckiej wyrosną bloki. W zasadzie część prac już się rozpoczęła. To właśnie do tych inwestycji potrzebna była droga dojazdowa, bo istniejąca jest zdecydowanie za wąska. Kiedy wprowadzą się setki mieszkańców potrzebne także będą parkingi, ale przede wszystkim znacznie szersza arteria, którą będzie można dojechać do nieruchomości. Tę drogę Miasto Białystok dopiero zacznie budować, zaś z zapowiedzi magistratu sprzed dwóch lat wynika, że deweloper do tej budowy ma dołożyć około 3 milionów złotych.

- Szacunkowy koszt inwestycji jaka ma zostać zrealizowana na tym terenie to ok. 3 mln złotych. Zgodnie z porozumieniem zawartym z Inwestorem, koszty budowy nowej miejskiej drogi ponosi Inwestor zaś te związane z wypłatą odszkodowań są po stronie miasta – wyjaśniała blisko dwa lata temu Urszula Boublej z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

To dość kontrowersyjny projekt. A kontrowersja polega na tym, że do budowy maleńkich uliczek osiedlowych prezydent zastosował specustawę drogową, która mieszkańców pozostawiła niemal bez szans na obronę. W Polsce istnieje bowiem prawo, że przy realizacji ważnych inwestycji drogowych wywłaszcza się mieszkańców z posesji, które kolidują z trasą inwestycji. Z tym, że te uliczki nie są ani żadnym ważnym szlakiem drogowym, nie są drogami krajowymi, czy wojewódzkimi, ani nawet fragmentami takich dróg. To wyłącznie maleńkie uliczki, które będą w większości służyć mieszkańcom, jacy wprowadzą się do tej części miasta, gdy powstaną już bloki mieszkaniowe.

Kontrowersja polega również i na tym, że Miasto Białystok już wydało ponad 7 milionów złotych, choć budowa się nawet nie rozpoczęła. Dodamy tylko, że pytaliśmy wyłącznie o ulicę Ostrowiecką. Zatem te ponad 7 milionów to przede wszystkim koszty związane z wypłatą odszkodowań za wywłaszczenia z tej jednej ulicy. Niewielką część tej kwoty stanowią opłaty za rozbiórki obiektów kolidujących z przebiegiem ulicy.

- Przebudowa ul. Ostrowieckiej zostanie zrealizowana przez inwestora zewnętrznego. Obecnie trwają procedury związane z uzyskaniem koniecznych pozwoleń i dokumentacji. Co do wypłat na rzecz podmiotów prywatnych, to według naszych rejestrów z decyzji odszkodowawczych wypłaciliśmy 6.261.699,60 zł, a na mocy porozumień za nakłady znajdujące się poza zakresem inwestycji, których rozbiórka była niezbędna do prawidłowej realizacji inwestycji: 1.032.895,00 zł. Łącznie wypłacono 7.294.594,60 zł – poinformowała nas na początku maja tego roku Anna Kowalska z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Spróbujemy się dowiedzieć, ile kosztowało wywłaszczenie mieszkańców z ulicy Angielskiej i Łukowskiej, a także ile szacunkowo wynosi koszt realizacji całej inwestycji drogowej w tej części miasta. Jednak wydaje się, że nawet jeśli deweloper dołoży te zawarte w umowie 3 miliony złotych, to cały interes wart jest interesów Zabłockiego, które robił na mydle.

W tej chwili wydana jest już decyzja pozwalająca na realizację inwestycji drogowej ulicy Angielskiej, Ostrowieckiej i Łukowskiej. Mieszkańcy zaś mają możliwość zapoznania się z pełną dokumentacją odnośnie tej budowy do 13 lipca tego roku. Swoje uwagi jednak mogą składać do 20 lipca. Później ruszą prace związane z budową i przebudową uliczek na osiedlu Bema i Przydworcowe.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Budowa dopiero ruszyła, choć mieszkańców wyrzucono z domów dwa lata temu komentarze opinie

  • gość 2017-07-21 12:58:00

    Chyba to proste..trzeba wyjebać prezydenta przed jego końcem kadencji..

Dodajesz jako: Zaloguj się