1°C całkowite zachmurzenie

Czy białostockie spółdzielnie podniosą czynsz od nowego roku?

Wiadomości, białostockie spółdzielnie podniosą czynsz nowego - zdjęcie, fotografia

Białostocka Spółdzielnia Mieszkaniowa na razie przesłała swoim lokatorom pisma, w których widać znaczne podwyżki za ciepłą wodę. Czynsz sam w sobie pozostaje jeszcze bez zmian. To się może jedna zmienić, bo niektóre spółdzielnie w kraju już wykorzystują zmiany w prawie spółdzielczym, aby podnieść czynsze lokatorom.

Sprawę podwyżek za ciepłą wodę, o czym zostali już poinformowali na przykład mieszkańcy Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, będziemy jeszcze szczegółowo opisywać. Dzwonili do naszej redakcji rozżaleni lokatorzy, zbulwersowani tymi pismami, jakie otrzymali z BSM-u. Tymczasem warto, aby lokatorzy w ogóle zainteresowali się tym, co robią spółdzielnie mieszkaniowe, jakie planują działania, zwłaszcza po nowym roku.

W niektórych miastach w Polsce rozpoczęły się przygotowania do podwyżek czynszów. Spółdzielnie wykorzystują fakt zmiany ustawy o prawie spółdzielczym i możliwe, że taki pomysły czają się także i w głowach białostockich prezesów. Na przykład niektórzy z lokatorów w Sosnowcu otrzymali już pisma, w których powiadamia się ich, że od nowego roku zaplanowana jest zmiana w wysokości opłat.

w związku ze zmianami w regulacjach dotyczących funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych wynikających z ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. (…) z dniem 1.01.2018 roku ulegną zmianie opłaty z tytułu użytkowania lokali mieszkalnych i utrzymania nieruchomości wspólnych, a ich wysokość uzależniona będzie od statusu osoby, której przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego i posiadanego tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego” – brzmi informacja, która otrzymali lokatorzy w Sosnowcu.

Choć w piśmie nie ma ani słowa o podwyżkach, mieszkańcy są zaniepokojeni. Rzadko kiedy tak brzmiący komunikat zapowiada obniżenie opłat. Idąc tym tropem postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w Białymstoku. I z naszych ustaleń wynika, że tu na razie nikt jeszcze nie wpadł na taki pomysł. A przynajmniej lokatorzy nie otrzymują żadnych informacji na piśmie o planowanych zmianach w wysokości czynszów. Co nie znaczy, że takie pisma jeszcze nie trafią do skrzynek.

- Ustawa co prawda nie odnosi się do wysokości opłat, tylko zasad członkostwa w spółdzielniach. Ale znając zapędy co poniektórych prezesów, mogą spróbować wykorzystać sytuację podnosząc im opłaty. W tym przypadku musimy być czujni i monitorować sytuację. Dlaczego ? Dlatego, że ustawa zmienia zasady członkostwa w spółdzielniach – wyjaśnia Eugeniusz Muszyc z Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego z Białegostoku.

Tu jest najważniejsza sprawa, ponieważ zmiana zasad członkostwa w spółdzielni daje też spółdzielniom powód do zróżnicowania opłat za mieszkania. Choć nie wynika to wprost z nowelizacji ustawy, niektóre spółdzielnie już się przymierzają do takich zmian, licząc na to, że lokatorzy niebędący członkami spółdzielni, zwyczajnie zapłacą tyle, ile wskażą władze spółdzielni.

- Właściciele lokatorskich i własnościowych praw do lokali stają się z mocy ustawy członkami spółdzielni bez składania deklaracji członkowskiej i bez wnoszenia wpisowego. Pazerny prezes może z tego skorzystać, gdyż zostanie pozbawiony części wpływów z opłat od właścicieli lokali dlatego, że stawki opłat dla członków i osób niebędących członkami zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych są zróżnicowane – dodaje Eugeniusz Muszyc.

W tej sprawie na pewno będziemy czujni i zachęcamy do tego wszystkich białostoczan mieszkających w spółdzielniach mieszkaniowych. Przypominamy, że zmiany w wysokości opłat za mieszkanie muszą być podjęte przez zarząd spółdzielni w drodze uchwały. Jeśli do skrzynek trafi informacja o zmianach w wysokości czynszu w związku z nowelizacją ustawy z lipca tego roku, warto od razu taką uchwałę zaskarżyć do sądu, bo takiej zmiany ustawa nie określiła. Do sprawy jeszcze wrócimy.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Czy białostockie spółdzielnie podniosą czynsz od nowego roku? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl