2°C słabe opady deszczu

Czy Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy?

Wiadomości, Wielki Piątek będzie dniem wolnym pracy - zdjęcie, fotografia

Czy w 2018 roku Polaków czeka 14 ustawowy dzień wolny od pracy? Taką propozycję zgłosił poseł Marian Zembala z Platformy Obywatelskiej. Propozycja jest o tyle niezwykła, że padła ze strony partii, która dotąd w założenia krytykowała wprowadzanie kolejnych dni wolnych od pracy - zwłaszcza tych, które wiązały się ze świętami religijnymi. Tymczasem Zembala proponuje, aby dniem ustawowo wolnym od pracy ustanowić Wielki Piątek.

Argumentacja za wprowadzeniem tego dnia jest taka, że i tak większość Polaków w piątek poprzedzający Wielkanoc bierze urlopy lub część dnia wolnego. Poza tym w sporej części krajów, w których katolicy stanowią większość Wielki Piątek wprowadziło jako dzień wolny. Wielki Piątek jest dniem wolnym w Słowacji, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Islandii, Bułgarii, Serbii, Macedonii, Cyprze, Estonii, Łotwie, Malcie oraz Czechach. Poza Europą Wielki Piątek jest wolnym dniem m. in. na Kubie. W każdym z tych przypadków wprowadzenie wolnego dnia argumentowano szczególnym regilijnym charakterem Wielkiego Piątku.

Za wprowadzeniem ustawowego wolnego w Wielki Piątek jest też większość Polaków. W przeprowadzonym niedawno sondażu GfK 57 respondentów opowiedziało się za takim rozwiązaniem. Rząd ani mający większość w parlamencie PiS nie odniósł się dotąd do propozycji Zembali. Ostatnim ustawowym świętem wprowadzonym niedawno jest Święto Trzech Króli, który obchodziliśmy kilka dni temu (6 stycznia). Decyzja o ustanowieniu dnia wolnego to koszt około 3,5 miliarda złotych, które w większości poniosą przedsiębiorcy oraz 3,5 procent niższe PKB (związane to jest przede wszystkim z przerwaniem produkcji przemysłowej). Z drugiej strony skoro większość Polaków i tak tego dnia wykorzystuje urlopy to straty te będą odpowiednio niższe. Wedle wyliczeń ekspertów nawet o połowę.

Obecnie w Polsce obowiązuje 13 dni ustawowo wolnych od pracy: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - święto Trzech Króli, Wielkanoc (niedziela i poniedziałek), 1 maja - Święto Pracy, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada -  Święto Niepodległości, Boże Narodzenie (25 grudnia, 26 grudnia).

(PS/ Foto: pixabay.com/ jesus)

Czy Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy? komentarze opinie

  • gość 2018-02-01 20:19:16

    Oprócz wielkiego piątku - proponuję także pozostałe dnie W I E L K I E G O T Y G O D N I A .

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl