21°C rozproszone chmury

Do Michałowa i Supraśla PKS-em nie dojedziesz

Wiadomości, Michałowa Supraśla dojedziesz - zdjęcie, fotografia

Sprawdzają się nasze obawy, które wyrażaliśmy, kiedy w miejsce pięciu PKS-ów powstała jedna spółka - PKS Nova Białystok. Powtarzając obawy części kierowców i związkowców pisaliśmy, że deficytowe połączenia mogą zostać zlikwidowane.

Odpowiadając na to 2 stycznia Cezary Sieradzki, nowy prezes spółki zapowiadał, że likwidacja połączeń i zamknięcie linii to ostateczność. Zapewnił, że zanim to nastąpi będzie szukał innych rozwiązań i rozmawiał z zainteresowanymi samorządami. Tymczasem kilka dni temu PKS Nova SA poinformowała o zawieszeniu od 1 czerwca części kursów. Zmiany dotyczą m.in. autobusów z i do Michałowa oraz Supraśla. 

- Nie mogę wykluczyć, że jeśli jakaś linia będzie wyjątkowo deficytowa to nie zwiększymy ceny biletów lub nie przeanalizujemy jej zamknięcia. Ale to będzie ostateczność i zanim to nastąpi będziemy rozmawiali z samorządem. Na pewno nie nastąpi jakaś generalna podwyżka cen biletów - nie rozważamy takiej możliwości - zapewniał 2 stycznia Cezary Sieradzki podtrzymując, że w najbliższym czasie nie będzie też przebudowy rozkładów jazdy a jedynie optymalizacja siatki połączeń (dostosowanie wielkości autobusów do potrzeb oraz pozbywanie się szczególnie kosztownych pod względem paliwa pojazdów).

Likwidacja połączeń do Michałowa i Supraśla raczej tych deklaracji nie potwierdza. Od 1 czerwca zawieszone zostanie połączenie Białystok - Gródek (godz. 12.50) oraz Białystok – Halickie (godz. 16.10). To jednak nie koniec zmian. Likwidacji ulegną połączenia do Michałowa o 12.00, godz. 21.10 oraz o godz. 13.40 (tutaj linia nie będzie działała w okresie wakacji i ferii). Zlikwidowane zostały też połączenia Białystok - Supraśl o godz. 3.30 oraz 19.10. Ten ostatni nie będzie kursował w "dni robocze"). Kolejne zmiany dotyczyć będą rejsów powrtonych: z rozkładu jazdy z Supraśla zniknie połączenie do Białegostoli o 4.15 orz o 19.50 (w dni robocze). Z kolei z Michałowa nie wyjadą autobusy o 4.35, 6.20 (w czasie wakacji i ferii) o 11.10.

Spółka swoje decyzja wyjaśnia analizą tzw. "potoków pasażerskich" oraz deficytowością linii. "Ewentualne zawieszenia zawsze wynikają z potrzeby optymalizacji wozoobiegu w kontekście dostosowania połączeń do potrzeb pasażerów, a jednocześnie możliwości przewozowych spółki" - tak brzmi komunikat PKS Nova.

Od 1 czerwca pojawią się nowe połączenia. Jednym z nich ma być Białystok – Mońki – Goniądz.

(AR/ Foto: ASM)

Do Michałowa i Supraśla PKS-em nie dojedziesz komentarze opinie

  • Marcin 26 - niezalogowany 2017-06-14 18:05:40

    Na szczęście jest Voyager i inne firmy ! Ten cały PKS to komuna i totalna pomyłka.

Dodajesz jako: Zaloguj się