19°C bezchmurnie

Dobra wiadomość dla kierowców: rusza CEP

Moto, Dobra wiadomość kierowców rusza - zdjęcie, fotografia

Mamy dobrą wiadomość dla kierowców: jeszcze przed końcem roku wejdą w życie przepisy, które sprawią, że przestaną im grozić mandaty za brak przy sobie dowodu rejestracyjnego i papierowej wersji OC. Obecnie takie zapominalstwo kosztuje nawet do 250 złotych oraz 1 punkt karny.

Obecnie każdy kierowca ma obowiązek posiadać ze sobą dokumenty. Ich brak to zagrożenie mandatem, punktem karnym a czasami nawet dłuższą przerwą w podróży. Do końca roku brak papierowych dokumentów nie będzie żadnym kłopotem, a kierowca musi mieć ze sobą jedynie prawo jazdy. Zmianie ulegnie art. 95 kodeksu wykroczeń, który nakłada sankcje za brak dokumentów wozu. Jego uchylenie spowoduje, że przy braku papierowej wersji dokumentów zatrzymujący nas do kontroli funkcjonariusze sprawdzą dane wozu w systemie informatycznym.

Rozwiązanie umożliwiające takie sprawdzenie przygotowuje obecnie Ministerstwo Cyfryzacji, a obowiązek posiadania papierowych dokumentów będzie miał zastosowanie przy wyjeździe zagranicę. Do systemu zostaną też wprowadzone wszystkie adnotacje dotyczące stanu technicznego oraz badań technicznych pojazdu. Wszystko to będzie możliwe dzięki pełnemu wykorzystaniu Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), która ma być informatyczną kopią papierowej wersji dokumentacji będących w posiadaniu powiatów. System ma zacząć działać nie później niż 4 czerwca. Co prawda o systemie mówiło się, że jest niestabilny i pełen błędów, ale resort cyfryzacji zapewnia, że teraz system działa już jak należy.

Projekt ustawy zmieniający kodeks wykroczeń i wprowadzający ustawę ma jednocześnie przesunąć w czasie znacznie ważniejszą reformę czyli uruchomienie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) i powiązanego z nią okresu próbnego dla kierowców początkujących.

(PS/ Foto: ASM)

Dobra wiadomość dla kierowców: rusza CEP komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl