19°C bezchmurnie

Dwa ronda nazwane. Stulecie Niepodległości sobie poczeka

Wiadomości, ronda nazwane Stulecie Niepodległości sobie poczeka - zdjęcie, fotografia

Na razie nie będzie w Białymstoku ronda z nazwą 100-lecia Niepodległości. To poczeka sobie jeszcze jakiś czas, aż znajdzie się pierwsze lub inne, ale gotowe, na przykład na Trasie Niepodległości. Za to dwa inne ronda mają nowe nazwy.

Przepychanki o nazwy ulic, rond, placów czy skwerów to już w zasadzie codzienność podczas posiedzeń Rady Miasta. Od dłuższego czasu prezydent przedkłada swoje propozycje, a radni głosują swoje. Radni narzekają, że prezydent z nimi nie konsultuje nazw, jakie pojawiają się w projektach uchwał. Ale ci sami radni też nie konsultują z mieszkańcami nazw, jakie finalnie niewiele później lądują na tabliczkach. Jeden i drugi organ natomiast podpiera się zdaniem mieszkańców odnośnie nazw zgromadzonych jak nie w bazie nazw, to we wniosku od jakiejś grupy.

W miniony poniedziałek przybyły nam dwie nazwy rond w Białymstoku. Jedno, choć istnieje od bardzo dawna, nazwy dotąd nie miało. Nie przeszkadzało to białostoczanom w określeniu tego ronda. Jedni mówili o rondzie na Młynowej, inni na Pięknej, a jeszcze inni o rondzie przy Wodopojce. Tak, czy siak, każdy wiedział, gdzie jest, choć najważniejsze to wiedzieć, jak się po nim poruszać. Od teraz to rondo będzie miało swojego patrona w osobie majora harcmistrza Bronisława Jastrzębskiego.

Jak przekonywał swoich kolegów radny Tomasz Madras, rondo przy Wodopojsce jest za małe, aby nazywać je stuleciem niepodległości. Ponadto z taką propozycją patrona zgłosili się sami mieszkańcy. To oni chcieli uhonorować urodzonego w Białymstoku, przedwojennego działacza harcerskiego, który w czasie wojny był zaangażowany w konspirację, również jako uczestnik Powstania Warszawskiego. Tyle, że w tym miejscu, czyli przy Wodopojce planowano nazwę 100-lecia Niepodległości. Taka nazwa znajdowała się w projekcie uchwały.

- Trasa Niepodległości, to obecnie największa inwestycja drogowa w Białymstoku. Już nosi przecież nazwę Trasy Niepodległości. Budowana w stulecie odzyskania niepodległości, chyba też godnie upamiętnia sto lat niepodległości Polski – powiedział radny PiS Tomasz Madras.

W ostateczności, skoro na Trasie Niepodległości będzie zrealizowane na pewno jedno rondo, choć w zasadzie skrzyżowanie o ruchu okrężnym, to zawsze będzie można dodatkowo nadać taką nazwę temu rondu 100-lecia Niepodległości. Ale radni zdążyli w poniedziałek, 23 kwietnia, jeszcze nadać nazwę innemu z rond. Nieduże rondo u zbiegu osiedli Piasta i Bojary będzie nawiązywało także do odzyskania niepodległości – tyle, że przez Białystok. Wkrótce pojawi się tam tabliczka z napisem rondo 19 lutego 1919 roku. To symboliczna data wyjazdu ostatniego transportu niemieckich żołnierzy po zakończeniu I wojny światowej. Tę datę przyjmuje się jako odzyskanie niepodległości przez Białystok

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Dwa ronda nazwane. Stulecie Niepodległości sobie poczeka komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl