9°C lekkie zachmurzenie

E-zwolnienia udogodnieniem dla pracodawców

Wiadomości, zwolnienia udogodnieniem pracodawców - zdjęcie, fotografia

Każdy płatnik, zatrudniający ponad pięć osób, powinien posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bez niego nie dowie się, że jego pracownik jest na zwolnieniu lekarskim, dopóki ten nie dostarczy druku papierowego. - Takie udogodnienie mogą też wdrożyć przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za mniej niż pięć osób - przypomina Katarzyna Krupicka z białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Tym bardziej, że z miesiąca na miesiąc liczba elektronicznych zwolnień wzrasta.

- Przyrost liczby wystawianych e-ZLA, jaki odnotowaliśmy w województwie podlaskim, pozwala sądzić, że lekarze nie stronią od nowych technologii i podobnie jak inne instytucje są otwarci na czekające ich zmiany - mówi Katarzyna Krupicka. - Zwiększenie, jakie zarejestrowaliśmy między styczniem a lutym 2018 roku w liczbie wysyłanych zwolnień internetowych, wyniósł 120,69 proc. Na ponad 51 tysięcy wszystkich wydanych ZLA, w pierwszym miesiącu tego roku 3,6 tysiąca stanowiły dokumenty elektroniczne. W lutym, przy wzroście do ponad 60 tysięcy ogólnej liczby zwolnień, osiem tysięcy przekazano do ZUS drogą internetową.

Wniosek z tego, że coraz więcej dokumentacji siecią globalną trafia również do pracodawców. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięć osób, powinni mieć swój profil na PUE ZUS już od stycznia 2016 roku. To udogodnienie daje możliwość otrzymywania e-ZLA. Jeśli nadal tego nie zrobili, powinni założyć go jak najszybciej. Właśnie do tych płatników ZUS wysłał około 1 200 pism informujących o obowiązku utworzenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

- Przepisy prawa nie zobowiązują pozostałych przedsiębiorców do założenia takiego profilu, jednak warto to zrobić - radzi Krupicka. - Jeżeli skorzystają z tej możliwości, to w ciągu siedmiu dni od jego utworzenia mają obowiązek pisemnie powiadomić swoich pracowników o tym, że nie muszą dostarczać wydruku e-ZLA.

Jeżeli pracodawca nie założy profilu na PUE ZUS, to gdy lekarz wystawi jego pracownikowi e-ZLA, nie będzie można go przesłać elektronicznie. Chory będzie musiał i tak dostarczyć wydruk zwolnienia. Z kolei jeśli pracownikom zasiłki wypłaca ZUS, płatnik ma obowiązek przekazać do ZUS zaświadczenie wystawione na druku Z-3 i niezbędną dokumentację. W przypadku braku profilu na PUE ZUS, przedsiębiorca musi poinformować swoich pracowników (w formie pisemnej), że muszą dostarczać do niego wydruki elektronicznych zwolnień.

(Piotr Walczak / Foto: ZUS Białystok)

E-zwolnienia udogodnieniem dla pracodawców komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl