21°C rozproszone chmury

Ekonomiczna wiedza nie jest mocną stroną Polaków

Styl Życia, Ekonomiczna wiedza mocną stroną Polaków - zdjęcie, fotografia

Polacy mają małą wiedzę o finansach. W badaniu nt. świadomości finansowej przeprowadzonym w 30 krajach przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zajęliśmy ostatnie miejsce. Dlaczego nasz wynik jest tak słaby? W dużym stopniu wynika to z zaniedbań w edukacji finansowej najmłodszych. Dlatego tak ważne jest, aby zarządzania pieniędzmi uczyć dzieci już od ich wczesnych lat. Jak robić to skutecznie?

Polskie dzieci na bakier z wiedzą finansową

Im wcześniej zaczniemy uczyć się gospodarowania pieniędzmi, tym łatwiej będzie nam zarządzać swoim budżetem w dorosłym życiu. Tymczasem prawie połowa dzieci ma niewystarczającą wiedzę finansową. Okazuje się, że polskie dzieci mają kontakt z pieniędzmi już od najmłodszych lat – 60% z nich deklaruje, że otrzymuje regularnie kieszonkowe – natomiast niestety tylko 1/3 oszczędza.

- Jest to oczywiście zjawisko bardzo niepokojące. Jeśli chodzi o najmłodsze dzieci, nie rozumieją one, skąd się biorą pieniądze, nie potrafią połączyć ich posiadania z pracą – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Paulina Wołosz-Sitarek, członek zarządu Fundacji Banku Millennium.

Kto powinien zadbać o edukację dzieci

Polacy oczekują, że o edukację finansową ich dzieci zadbają szkoły i nauczyciele. To myślenie błędne. Oczywiście placówki oświatowe powinny nauczać najmłodszych o finansach – warto też, aby w przekazywanie wiedzy finansowej dzieciom angażowały się takie instytucje jak banki, co zresztą coraz częściej się dzieje – ale w pierwszej kolejności muszą robić to sami rodzice. To w końcu właśnie najbliższa rodzina najbardziej kształtuje nasze postawy i zachowania. Jak zatem skutecznie prowadzić w domu edukację finansową?

Wiedza warta każdych pieniędzy

Przede wszystkim o finansach trzeba rozmawiać. Rozmowy te powinno się prowadzić już z dziećmi w wieku przedszkolnym. Należy wykorzystywać przy tym naturalną ciekawość poznawania świata, którą mają najmłodsi. Oczywiście dzieci najchętniej uczą się przez zabawę, dlatego dobrze jest np. bawić się w sklep czy grać w gry edukacyjne.

Warto także dawać dziecku kieszonkowe i uczyć rozsądnego wydawania gotówki oraz oszczędzania. Bardzo trudno jest bowiem nauczyć się gospodarowania realnymi pieniędzmi, jeśli nie ma się z nimi do czynienia. Odpowiednia edukacja sprawi, że dziecko będzie lepiej przygotowane do zarządzania swoimi środkami finansowymi w przyszłości.

(Źródło: infowire.pl/ oprac. M. Siewak/ Foto: pixabay.com/ money)

Ekonomiczna wiedza nie jest mocną stroną Polaków komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się