9°C lekkie zachmurzenie

Emerytury w Podlaskiem jednymi z najniższych w kraju, ale za to żyje się tu długo

Wiadomości, Emerytury Podlaskiem jednymi najniższych kraju żyje długo - zdjęcie, fotografia

Pod względem wysokości emerytur mieszkańcy województwa podlaskiego zajmują 14. miejsce w Polsce. Za nami jest tylko świętokrzyskie i podkarpackie. Najwyższe świadczenia otrzymują seniorzy ze śląskiego i mazowieckiego.

Trzecie miejsce od końca to więcej o 44 zł niż w najbiedniejszego regionie. Za to do najlepiej wynagradzanego śląskiego brakuje nam aż ponad 650 zł. Średnia emerytura w Polsce w pierwszym kwartale 2018 r. wyniosła 2 226 zł brutto. Najwyższe świadczenie było wypłacane w województwie śląskim i wyniosło 2 676 zł. Na drugim miejscu znalazło się mazowieckie, w którym przeciętna emerytura jest wyższa od średniej krajowej o niewiele ponad 90 zł. Trzecie miejsce należy do województwa dolnośląskiego z dodatkiem 2 zł ponad przeciętną.

Jak podaje nam Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku, przeciętna emerytura w naszym regionie sięga kwoty 2 022 zł. Wyprzedza nas nawet województwo lubuskie i warmińsko-mazurskie. Statystycznie mniej od mężczyzn zarabiają kobiety, a one dominują wśród mieszkańców naszego regionu. To też wpływa na taki wynik. Wśród osób obecnie ubiegających się o świadczenie, 57 proc. stanowią panie, a 43 proc. panowie. Średnia wysokość emerytury przyznawanej przez białostocki oddział ZUS wynosi 1 610 zł w przypadku kobiet, a 2 297 zł w przypadku mężczyzn.

- Mimo niskich emerytur w województwie podlaskim żyje się długo. Nie zawsze widocznie potrzebne jest wysokie świadczenie, by móc spokojnie odpocząć na zasłużonej emeryturze - mówi Katarzyna Krupicka. - Według danych z grudnia 2017 r. wiek osób pobierających właśnie to świadczenie w całym kraju wynosił 70,6. Przy czym tylko mieszkańcy mazowieckiego wyprzedzili nas o sześć miesięcy, a podlaskie to druga pozycja z wynikiem 71,2. Przeciętny wiek mężczyzn to 73 lata, a kobiet 70,2.

Krupicka tłumaczy, że w czasach gdy funkcjonowały jeszcze wcześniejsze emerytury, przeciętny wiek różnił się nieznacznie od dzisiejszego. I tak: w 2007 roku w skali kraju wynosił on 68 lat, a nasze województwo z wynikiem 68,5 znajdowało się na czwartym miejscu. Starsi byli mieszkańcy mazowieckiego, małopolskiego, a nawet łódzkiego.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Emerytury w Podlaskiem jednymi z najniższych w kraju, ale za to żyje się tu długo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl