25°C lekkie zachmurzenie

Fontanna na Plantach na pewno nie tryśnie jeszcze bardzo długo

Wiadomości, Fontanna Plantach pewno tryśnie jeszcze bardzo długo - zdjęcie, fotografia

Awarie czasami się zdarzają w różnych miejscach i z różnych powodów. Jedna z nich dotknęła największą atrakcję białostockich Plant. Fontanna nie działa już właściwie drugi miesiąc. Niestety, wiele wskazuje, że do końca wakacji może już nie ucieszyć mieszkańców, ani turystów. Awaria jest poważna.

O sprawie informowaliśmy na naszych łamach pod koniec lipca tego roku. Zwróciliśmy uwagę na niedziałającą od dłuższego czasu fontannę w Parku Planty. Dotąd cieszyła nie tylko tryskającą wodą, która ochłodę dawała w upalne dni, ale także i kolorowymi światłami, które były wdzięcznym obiektem do fotografowania. Usterka, która pojawiła się na początku sezonu, wciąż nie jest możliwa do usunięcia.

Bardzo szybko, po nagłośnieniu tematu, niesprawną fontanną zajął się radny Henryk Dębowski. Do niego, podobnie jak i do naszej redakcji coraz częściej spływały głosy mieszkańców z pytaniami o to, co się dzieje z fontanną na Plantach. Radny złożył interpelację w tej sprawie.

Z uwagi na liczne sygnały płynące od mieszkańców nt. czasowo nieczynnej fontanny w Parku Planty, który jest ulubionym miejscem spacerów wielu Białostoczan oraz odwiedzających nasze miasto turystów, proszę aby dołożył Pan wszelkich starań i możliwie jak najszybciej uruchomił fontannę na stałe, która jak twierdzą mieszkańcy jest wodną wizytówką naszego miasta” – napisał radny Dębowski w interpelacji skierowanej do prezydenta Białegostoku.

- Pod koniec czerwca 2018 fontanna w Parku Planty uległa poważnej awarii. Uszkodzone zostały urządzenia, które uniemożliwiają jej pracę – pompa zasilająca fontannę i trzy napędy do przepustnic, które służą do otwierania i zamykania poszczególnych dysz – przekazała Kurierowi Porannemu Kamila Bogacewicz z biura prasowego białostockiego magistratu

Wygląda jednak na to, że szybko strumieni wody jednak nie zobaczymy. Miasto ogłosiło niedawno przetarg na dostawę materiałów i wyposażenia fontanny, którego rozstrzygnięcie odbędzie się dopiero pod koniec miesiąca. Choć i tu nie wiadomo, czy ktokolwiek zgłosi się, kto będzie w stanie naprawić fontannę za kwotę, którą magistrat przewidział na ten cel. Oferty można było składać do 16 sierpnia i dopiero później będzie wiadomo kto i za ile zrealizuje naprawę naszej atrakcji letniej.

W Białymstoku mamy aż 11 fontann. Aby działały sprawnie i cieszyły swoim wyglądem oraz pluskiem wody, potrzebna jest konserwacja i niekiedy naprawy. Takie rzeczy nie są tanie. Magistrat przewiduje, że fontannę na Plantach uda się naprawić za około 26 tys. złotych. Mieszkańcom i turystom w związku z tym stanem rzeczy do końca wakacji pozostaje cieszyć się widokiem innych białostockich fontann.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Fontanna na Plantach na pewno nie tryśnie jeszcze bardzo długo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl