Fotoradary będą drobiazgowo badane przed dopuszczeniem ich do użytku


Fakty Białystok
15/03/2019

Moto
Obecnie dane z urządzeń pomiaru ruchu są kwestionowane przez kierowców i często zdanie tych kierowców podzielają sądy. To ma się skończyć, ponieważ fotoradary i inne urządzenia pomiarowe będą szczegółowo badane zanim zostaną dopuszczone do użytku. Wówczas kierowców, którzy przekraczają prędkość, będzie można karać skutecznie.

Tylko w internecie jest mnóstwo filmów i nagrań, na których widać wyraźnie, że urządzenia pomiaru ruchu używane przez policję ruchu drogowego nie są najwyższej jakości. A przynajmniej nie zawsze pokazują prawdziwą prędkość, z jaką porusza się dany pojazd. Takie sytuacje powodują, że kierowcy odwołują się do sądów od nałożonych na nich kar i często takie postępowania wygrywają. Kończą się zazwyczaj umorzeniem postępowania z powodu braków dowodów na popełnienie wykroczenia drogowego.

Do Głównego Urzędu Miar trafiają pisma kierowców, w których kwestionują oni prawidłowość identyfikacji kontrolowanego pojazdu i uznają, że organ kontrolujący niewłaściwie uznał, iż kierowany przez nich pojazd jechał z prędkością wykazywaną przez dany przyrząd" – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji rozporządzenia do ustawy o ruchu drogowym.

Dlatego to się właśnie zmieniło. Od 8 lutego policja oraz inspekcja ruchu drogowego będzie mogła przebadać wszystkie posiadane urządzenia pomiarowe zanim zacznie ich używać. Do niedawna badać można było wyłącznie przyrządy radarowe, laserowe i prędkościomierze kontrolne używane w kontroli pojazdów w ruchu drogowym. Żadne inne nowinki techniczne nie mogły służyć stróżom prawa w ściganiu piratów drogowych. Teraz do badań będzie można dopuszczać wszelkie urządzenia do pomiaru prędkości w ruchu drogowym. To nieznaczna zmiana, ale dość istotna z punktu widzenia policji oraz inspekcji transportu ruchu drogowego.

Zaproponowano więc wprowadzenie nowych wymagań w obowiązku rejestracji wyników pomiarów i wyposażenia przyrządów. Przede wszystkim ma się w nich znaleźć zegar czasu rzeczywistego. Natomiast rejestracja pomiaru i jego wyniku pozwoli na jednoznaczne wykazanie, że kierowany przez daną osobę pojazd jechał z prędkością określoną przez dany przyrząd.

Przebadanie urządzeń pomiarowych przed dopuszczeniem ich do użytku ma zablokować kierowcom możliwość podważania odczytów z tych urządzeń. Policja ma także częściej sprawdzać prędkość pojazdów w tak zwanej kontroli kaskadowej. Polega ona na ustawieniu się patroli drogowych w kilku miejscach na tej samej trasie i odczytywaniu wyniki z poszczególnych odcinków. Podważenie wyników kilku różnych patroli i urządzeń będzie dla kierowców znacznie trudniejsze.

(Cezarion/ Foto: BL)

 
Fotoradary będą drobiazgowo badane przed dopuszczeniem ich do użytku - komentarze opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Moto


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu