9°C lekkie zachmurzenie

Fragmenty krajowej ósemki oddane zostały jeszcze przed świętami

Moto, Fragmenty krajowej ósemki oddane zostały jeszcze przed świętami - zdjęcie, fotografia

Udostępnienie kierowcom dwóch jezdni umożliwiła wprowadzona jeszcze przed świątecznym długim weekendem (22 grudnia) nowa organizacja ruchu na odcinku S8 od granicy województwa – do obwodnicy Zambrowa na Podlasiu. Wprawdzie z ograniczeniami prędkości do 100 km/h, ale wygodniej i bezpieczniej będzie więc na kolejnym 15-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S8 na Podlasiu.

Trasa do Warszawy powstaje w wielkich bólach. Choć powinna być zakończona już kolka lat temu, wciąż na poszczególnych odcinkach prowadzone są roboty. Informowaliśmy niedawno o problemach z obwodnicą Marek, która miała wyprowadzać ruch z tej miejscowości i ograniczyć tym samym możliwość powstawania korków i zatorów.

I już można powiedzieć, że firma, która miała opóźnienia, stanęła na wysokości zadania. Od minionego piątku wieczorem (22 grudnia), kierowcy zostali wpuszczeni na obwodnicę Marek, która składa się z dwóch fragmentów. Pierwszy odcinek prowadzi od Marek do Kobyłki. Drugi – to trasa Kobyłka – Radzymin. To właśnie ten pierwszy nieco ponad ośmiokilometrowy odcinek był zagrożony. Groziło nawet rozwiązanie kontraktu. Teraz obwodnica jest już niemal w pełni przejezdna. Drogowcy powoli pracują nad tym, aby wprowadzić pełny ruch ciągiem głównym.

Jednak są i kolejne powody do radości. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia kierowcom oddany do użytku został nowy fragment prowadzący od granicy województwa podlaskiego do Zambrowa. Można śmiało z niego korzystać. W dniu, kiedy był oddawany, pracownicy GDDKiA informowali o tym, że będziemy jeździć wygodniej niż do tej pory.

- Przekierowaliśmy ruch na dwie jezdnie około godziny 17.30 – poinformował w miniony piątek, 22 grudnia, Wojciech Borzuchowski, dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA.

Budowa odcinka od granicy województwa do Zambrowa dobiega już końca. Gotowe są obie jezdnie, są też elementy bezpieczeństwa ruchu (oznakowanie, bariery) i te chroniące środowisko (ekrany, przejścia dla zwierząt). Trwają jeszcze prace wykończeniowe wokół drogi głównej – stąd  miejscami mogą pojawiać się utrudnienia w ruchu i dodatkowe ograniczenia związane z wykonywanymi robotami. Kontynuowane są także przy układzie dróg serwisowych i lokalnych, które miały być przebudowane w ramach kontraktu.

Tymczasowa organizacja ruchu będzie obowiązywać do zakończenia koniecznych robót i uzyskania niezbędnych pozwoleń, co powinno nastąpić w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Odcinek S8 granica województwa – Zambrów realizowany jest od 28 stycznia 2015 (podpisanie umowy z konsorcjum „RUBAU POLSKA” oraz „CONSTRUCCIONES RUBAU” S.A. Hiszpania). Kontrakt na roboty opiewa na 454,9 mln. zł – za tą kwotę wykonawca wybudował 14,91 kilometrów dwujezdniowej drogi ekspresowej, na której powstało 17 obiektów inżynierskich, w tym 14 obiektów mostowych w ciągu trasy głównej lub nad trasą główną oraz 3 obiekty w ciągu dróg zbiorczych:

- 4 mosty + przejścia dla zwierząt w ciągu trasy S8

- 5 wiaduktów nad trasą S8

- 2 przejścia dla dużych zwierząt nad trasą S8 z blachy falistej

- 6 przejść dla zwierząt pod trasą S8 oraz drogami zbiorczymi i dojazdowymi.

Ponadto powstał węzeł – „Szumowo” na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1996B oraz Miejsce Obsługi Podróżnych – Ostrożne, na którym trwają jeszcze prace (zlokalizowane po prawej stronie S8 dla pojazdów jadących w kierunku Białegostoku).

Inwestycja jest dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Umowa została podpisania 18.10.2016 r., a wartość dofinansowania z UE to kwota – 295 527 745,24 zł.

Do pełnego ukończenia trasy brakuje jeszcze kilka fragmentów. Wciąż między innymi trwają prace budowalne od Ostrowi Mazowieckiej praktycznie aż do Wyszkowa. Ponadto na otwartej w piątek obwodnicy Marek zostały jeszcze do wykonania roboty przy węzłach drogowych. Tam należy spodziewać się utrudnień i należy zwracać uwagę na oznakowanie wobec konieczności zapewnienia właściwej organizacji ruchu.

(Źródło i foto: GDDKiA/ Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Fragmenty krajowej ósemki oddane zostały jeszcze przed świętami komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl