25°C lekkie zachmurzenie

Gdy ulica jest za wąska, chodniki też, albo i za szerokie

Moto, ulica wąska chodniki szerokie - zdjęcie, fotografia

Są miejsca w Białymstoku, gdzie ulice są za wąskie, chodniki też są za wąskie, albo za szerokie, więc problemów z parkowaniem w zasadzie rozwiązać się nie da. Piesi mieszkańcy muszą przeciskać się między pojazdami, albo iść ulicą, bo o innej możliwości mowy nie ma. I nie będzie.

Od maja do lipca urzędnicy z prezydentem głowili się jak odpowiedzieć na petycję Stowarzyszenia Miasto Mieszkańców, które zwróciło się o rozwiązanie problemu z parkowaniem i poruszaniem się po ulicy Karpowicza w Białymstoku. Ten problem polega głównie na tym, że nie ma którędy chodzić. Samochody zajmują w zasadzie wszystkie istniejące chodniki, więc piesi zmuszeni są chodzić po ulicy, bo inaczej nie ma jak. W tym samym czasie kierowcy nie mają gdzie parkować, bo brakuje miejsca. Szczegółowo o tej sytuacji pisaliśmy na naszych łamach pod koniec maja tego roku (czyt. TUTAJ).

Pod koniec lipca prezydent w końcu przesłał odpowiedź na petycję Stowarzyszenia Miasto Mieszkańców, która jest delikatnie mówiąc niezadowalająca. Problemu nie rozwiązuje i na dodatek raczej na żadne prace zmieniające istniejący stan rzeczy też się nie zanosi. Okazuje się, że ta niewielka ulica jest za wąska, do tego chodniki też są za wąskie, albo miejscami za szerokie. Zostanie po staremu – tyle, że prawdopodobnie z większą ilością patroli Straży Miejskiej.

- Ulica Karpowicza posiada jezdnię o szerokości 6,0 m oraz chodniki o szerokości od 1,50 do 2,50 m. W opinii Zarządu Dróg Miejskich Urzędu Miejskiego w Białymstoku urządzenia bezpieczeństwa takie jak słupki blokujące lub barierki muszą być zlokalizowane z zachowaniem wymaganej skrajni drogowej wynoszącej 0,5 m od krawędzi jezdni. W związku z tym na chodnikach o szerokości mniejszej niż 2,0 nie jest możliwe ustawienie urządzeń bezpieczeństwa ruchu w sposób zapewniający wymaganą przepisami szerokość chodnika wynoszącą min. 1,50 m. W rejonie chodników o szerokości od 2,00 do 2,50 m możliwe jest parkowanie pojazdów w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami z zachowaniem szerokości chodnika o szerokości 1,50 m – przekazał w piśmie zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Takie podejście tematu na pewno nie rozwiąże. Nawet, jeśli – o czym informuje w dalszej części pisma zastępca prezydenta – pojawią się tam patrole straży miejskiej, mieszkańcy już od września znów będą skazani na utrudnienia. Na razie, w okresie wakacyjnym, pod znajdujące się nieopodal placówki szkolne, samochody nie podjeżdżają, aby dowieźć lub odebrać dzieci. Z tym, że problem wróci już od września, kiedy tylko zabrzmi pierwszy dzwonek. Niemniej, trudno sobie wyobrazić, aby na stałe stacjonowały tam patrole straży miejskiej.

Z odpowiedzi wynika jeszcze jedno – Miasto nie zamierza przebudowywać tej arterii w żaden sposób, który rozwiązałby problem zarówno z parkowaniem, jak też i poruszaniem się pieszych. Bo przecież nawet stałe patrole straży miejskiej, nie rozwiążą kłopotów ani kierowców, ani pieszych.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Miasto Mieszkańców)

Gdy ulica jest za wąska, chodniki też, albo i za szerokie komentarze opinie

  • gość 2018-08-21 21:00:33

    Jakiej może być chodnik na ulicy o szerokości 3,20 m. W dodatku urząd zgodził się na zainstalowanie na tejże ulicy budki elektrycznej do prywatnego domu /zamiast na nieruchomości właściciela/ która pomniejsza jeszcze ul. Płocką o co najmniej 30- 40 cm.Ale jacy urzędnicy - takie ich efekty działania .

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl