19°C bezchmurnie

Gdzie wybudować basen o wymiarach olimpijskich? [KOMENTARZ VIDEO]

Wiadomość przekazana przez radnych miejskich z Prawa i Sprawiedliwości odnośnie możliwości budowy nowego basenu o wymiarach olimpijskich rozbudziła apetyty białostoczan. Takich obiektów brakuje w naszym mieście. Wiadomo, że pieniądze chce przekazać ministerstwo sportu. Pozostaje jeszcze tylko znaleźć właściwą lokalizację.

Z ankiet, jakie zebrali radni miejscy Prawa i Sprawiedliwości w październiku ubiegłego roku wynika, że mieszkańcy Białegostoku widzą potrzebę budowy nowego basenu w naszym mieście. Istniejące obiekty są obłożone bardzo mocno i dostać się na basen niekiedy jest bardzo trudno. Oprócz zajęć sportowych realizowanych przez kluby i klasy sportowe, wiele osób chce korzystać z zajęć rehabilitacyjnych w wodzie, ale także poprawić swoją kondycję. Dziś o to, jak wspomnieliśmy jest dość trudno, z uwagi na dużą liczbę chętnych.

- Spotkania cieszyły się ogromnym powodzeniem, przychodziło wielu mieszkańców. I naprawdę, tyle ile żeśmy otrzymali zgłoszeń do przyszłorocznego budżetu, to jesteśmy bardzo mile zaskoczeni takim dużym zaangażowaniem społecznym – mówił w połowie listopada ubiegłego roku szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski.

To właśnie na tych spotkaniach radni mieli usłyszeć o potrzebie budowy nowego basenu w Białymstoku. I jeszcze przed przyjęciem uchwały budżetowej na bieżący rok padła zapowiedź, że ministerstwo sportu jest skłonne przekazać pieniądze na budowę dużego obiektu o wymiarach olimpijskich. Miasto Białystok musiało jedynie zabezpieczyć pieniądze na opracowanie dokumentacji projektowej. To zresztą stało się faktem, ponieważ w przyjętej uchwale budżetowej, taki zapis się znalazł i pieniądze na to już są.

Do chwili obecnej jednak wiadomo niewiele więcej. Nie jest znana żadna konkretna lokalizacja. Radni wspominali, że być może warto byłoby taki ogromny basen zlokalizować nieopodal hali widowiskowo – sportowej, której co prawda nie ma, ale za to jej lokalizacja jest znana. To obszar Krywlan, w niedużej odległości od budowanego pasa startowego. I obok być może mógłby powstać nowy basen. W każdym razie kilka dni temu z pytaniem o tę lokalizację oraz o wskazanie możliwych innych lokalizacji zwrócił się do prezydenta Przewodniczący Rady Miasta – Mariusz Gromko.

- Zwracam się z prośbą o analizę możliwości budowy basenu pływackiego o wymiarach olimpijskich w pobliży planowanej lokalizacji hali widowiskowo – sportowej. Ewentualnie proszę o wskazanie innych potencjalnych lokalizacji takiego obiektu. Nadmieniam, że Ministerstwo Sportu i Turystyki posiada fundusze na wsparcie budowy basenów pływackich. Miasto mogłoby więc skorzystać ze środków zewnętrznych nawet do 75 % kosztów całości inwestycjo – napisał do prezydenta radny Mariusz Gromko.

Prezydent jeszcze odpowiedzi nie udzielił. Tymczasem redakcja DDB zachęca białostoczan do podzielenia się opiniami w sprawie takiej lokalizacji. Naszym zdaniem lokalizowanie dużego obiektu z dala od dużych osiedli mieszkaniowych, może nie być dobrym pomysłem. Wydaje się, że lepszym terenem byłoby umiejscowienie basenu na przykład pomiędzy osiedlem Białostoczek a Dziesięciny. To tylko jeden z przykładów. Zachęcamy do dyskusji w tej sprawie.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Gdzie wybudować basen o wymiarach olimpijskich? [KOMENTARZ VIDEO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się