1°C całkowite zachmurzenie

Innowacje są i u nas. Ma być ich jeszcze więcej

Wiadomości, Innowacje jeszcze więcej - zdjęcie, fotografia

Na Podlasiu ma powstać Dolina Rolnicza 4.0. Chodzi o to, aby nasz region otworzyć na przemysł oparty o nowoczesne technologie, a przy tym wykorzystać potencjał, jaki tkwi w rolnictwie. Prace już się zaczęły.

Klaster Obróbki Metali ruszył z koncepcją stworzenia na Podlasiu Doliny Rolniczej 4.0. "Czwórka" ma przy tym nawiązywać do czwartej rewolucji przemysłowej, która właśnie realizuje się na świecie.

- Polska jeszcze nie jest zbyt widoczna w tym trendzie. Pociąg nam co prawda nie odjeżdża, wsiedliśmy już do niego, ale trzeba teraz przesiąść się do pierwszej klasy - dodaje Sebastian Rynkiewicz, koordynator-członek zarządu KOM (na zdjęciu).

Dolina Rolnicza na Podlasiu ma opierać się na inteligentnym przemyśle, wykorzystującym wysokie rozwiązania automatyczne.

- Na zlecenie Holendrów rusza projekt budowy robota wysokich technologii odpowiedzialnego za optymalizację produkcji pomidorów. Zlecone zostało to firmie White Hill przez światowego potentata w produkcji tego warzywa. Lider projektu ma siedzibę w Parku Naukowo-Technologicznym, do współpracy zaprosił ekspertów Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku - wyjaśnia Adam Ławicki (na zdjęciu) z firmy White Hill, członek zarządu KOM.

Projekt robota uwidacznia, jak ważna jest kooperacja między firmami. Swój akces do prac nad robotem zgłosiło 12 przedsiębiorstw - członków Klastra Obróbki Metali, które w razie problemów technologicznych służą wsparciem, doświadczeniem, ale i kwestiami ochrony własności intelektualnej.

- Jesteśmy w trakcie negocjacji, jeżeli chodzi o otwarcie technologiczne Podlasia. Chodzi o wyznaczenie nowego kierunku, w którym możemy się specjalizować jako region. Mam na myśli dostarczanie super nowoczesnych maszyn rolniczych, mających podnosić wydajność produkcji żywności, obniżać jej koszty. To właśnie idea pod nazwą Dolina Rolnicza 4.0 - dodaje Adam Ławicki. - Naszemu regionowi trzeba nadać nowy kierunek rozwoju, oparty o nowoczesne technologie.

(Piotr Walczak)

Innowacje są i u nas. Ma być ich jeszcze więcej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl