7°C całkowite zachmurzenie

Jest decyzja na budowę pasa startowego w Suwałkach

Wiadomości, decyzja budowę startowego Suwałkach - zdjęcie, fotografia

Suwałki chcą zakończyć budowę swojego pasa startowego w połowie przyszłego roku. Wojewoda podlaski ponad tydzień temu wydał pozwolenie na budowę. W piątek (18 maja) Władze Suwałk ogłosiły przetarg na tę inwestycję. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założonym harmonogramem, to prace zakończą się w połowie przyszłego roku i jeszcze latem odleci stamtąd zapewne pierwszy samolot.

Temat budowy pasa startowego w naszym mieście przygotowujemy już bardzo długo za każdym razem napotykając na jakieś przeszkody. Najpierw była to batalia o pozyskanie potrzebnych nam gruntów, a ostatnio kilkakrotnie składany do wojewody wniosek o wydanie pozwolenia na budowę – przypomina Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – W końcu udało się pozyskać ten niezbędny do rozpoczęcia budowy dokument jakim jest pozwolenie na budowę – dodaje prezydent.

Ponad tydzień temu, w piątek – 11 maja wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o pozwoleniu na przebudowę i rozbudowę lotniska w Suwałkach, które ma obecnie ponad 100 hektarów. W ramach inwestycji powstanie m.in. 1320 m betonowa droga startowa. Lotnisko w Suwałkach będzie miało zbliżone parametry do białostockiego na Krywlanach. Będą mogły na nim lądować śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki oraz małe samoloty.

Wielokrotnie zapowiadałem, że od rozpoczęcia budowy dzieli nas tylko pozwolenie na budowę. Jesteśmy przygotowani do tej inwestycji dlatego już dziś ogłaszamy przetarg na jej realizację. W przetargu wpisujemy, że termin realizacji to koniec czerwca przyszłego roku – mówił informuje Czesław Renkiewicz.

Oferty w przetargu ze szczegółami, którego można zapoznać się TUTAJ, można składać do 5 czerwca 2018 r. Zakres robót budowlanych obejmie:

-  budowę głównej drogi startowej (DS-1) o długości 1320 m i szerokości 30 m

- nawierzchni sztucznej wraz z pasem drogi startowej o nawierzchni trawiastej oraz z płytą  do zawracania przy  DS-1 o nawierzchni sztucznej;

- budowę płyty postojowej PPS o wymiarach 65 m x 130 m o nawierzchni sztucznej;

- budowę drogi kołowania DK szerokości 15 m, łączącej drogę startową DS-1 z płytą postojową PPS, nawierzchni sztucznej;

- budowę drogi startowej (DS-2) o długości 800 m i szerokości 60 m, o nawierzchni naturalnej darniowej;

- budowę niezbędnej infrastruktury technicznej.

Szacunki – w kwestii kosztów wykonania tej inwestycji – to 15 mln zł. Jednak dopiero przetarg zweryfikuje czy uda się prace zamknąć w takiej kwocie.

Przypomnijmy, że niemal rok temu umowę o dofinansowaniu budowy lotniska kwotą aż 10 mln zł Władze Miasta Suwałki podpisały z Maciejem Formanowiczem prezesem Fabryk Mebli Forte, które niedaleko suwalskiego lotniska, w Dubowie Pierwszym wybudowały fabrykę płyt wiórowych i budują fabrykę mebli.

Jest też inne źródło sfinansowania budowy. Oficjalną deklarację już w ubiegłym roku, w przeddzień referendum w sprawie lotniska regionalnego, złożyły samorządowe władze województwa podlaskiego. Marszałek Jerzy Leszczyński zapewnił o dołożeniu pieniędzy na lokalne lotniska w Białymstoku i Suwałkach. Wiemy, że na białostocki pas startowy Marszałek przekazał aż 16 mln zł.

Powoli docieramy do finału rozpoczęcia budowy pasa startowego. Mam nadzieję, że lada tydzień na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt i Suwałki już w przyszłym roku będą otwarte na pasażerów podróżujących samolotami – podsumowuje prezydent Suwałk.

(Źródło: wrotapodlasia.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: pixabay.com/ aircraft)

Jest decyzja na budowę pasa startowego w Suwałkach komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl