25°C lekkie zachmurzenie

Jurowiecka w przebudowie. Potrzebne będą zmiany w budżecie

Wiadomości, Jurowiecka przebudowie Potrzebne będą zmiany budżecie - zdjęcie, fotografia

Zamiast szybkiej inwestycji ślimacząca się decyzja w sprawie przebudowy Jurowieckiej. Taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny po otwarciu ofert przetargowych na tą inwestycję. Część ulicy została już przebudowana w związku z powstaniem Galerii Jurowiecka, ale reszta drogi łącząca skrzyżowanie od ulicy Ciepłej do Poleskiej została niezmieniona. Ruch się nasilił i będzie coraz większy, bo przy Jurowieckiej powstały już dwa wielopiętrowe apartamentowce, a niebawem pojawią się tam kolejne.

Jurowiecka służąca jako droga tranzytowa jest mocno obciążona. Według pomiarów średnie dobowe natężenie na tej drodze to około 14 tysięcy pojazdów. Droga nieustannie wymaga napraw, bo jej nawierzchnia jest w kiepskim stanie. Dodatkowo po jednej ze stron brak jest chodników, zaś sama jezdnia przy każdej większej ulewie jest regularnie zalewana. Inwestycja ma obejmować zbudowanie dwóch jezdni z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, pasa zieleni pomiędzy nimi oraz nowych chodników i wiat przystankowych. Powstać ma też nowe oświetlenie. Droga miała zostać oddana do użytku do czerwca 2019 roku. 

Przetarg na zbudowanie Jurowieckiej miał zostać zakończony do końca lipca, ale magistrat przedłużył go, bo wykonawcy skierowali mnóstwo zapytań. Ostatecznie oferty zostały otwarte 10 sierpnia. Wtedy okazało się, że jest 6 chętnych na przebudowanie Jurowieckiej, ale każdy z nich oczekuje większej zapłaty niż ta, którą oferuje miasta. W budżecie Białegostoku przebudowa Jurowieckiej miała kosztować około 11 milionów. Najmniej trzeba byłoby dokładać do propozycji firmy Strabag, który zaproponowała zbudowanie ulicy za 12,78 mln zł. Droższe były oferty Probetu (13,9 mln), Unibepu (15,2), konsorcjum MIPA (15,6) oraz BK Tras (17,3) i Budimexu (18,8). Przebudowa Jurowieckiej to część realizacji projektu "Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej", który dostał dofinansowanie z UE w wysokości 85 mllionów (projekt obejmuje też przebudowę Sitarskiej i Tysiąclecia Państwa Polskiego). 

To zastanawiające, że magistrat planuje przebudowy ulic wszędzie tam, gdzie deweloperzy planują większe budowy. Zazwyczaj miasto samodzielnie ponosi wszelkie koszty, które potem zwiekszają wartość mieszkań (budowa wygodnych dróg dojazdowych i parkingów). Przy Jurowieckiej sytuacja wygląda nieco lepiej: choć głównym powodem przebudowy tej ulicy są inwestycje deweloperów (Konstantego Strusa i spółki Apartamenty Jagiellońskie) to nie tylko miasto będzie ponosiło koszta tej inwestycji. W przypadku Galerii Jurowiecka i powstałego tuż obok hotelu do przebudowy części Jurowieckiej łączącej Sienkiewicza i Ciepłą zasadniczą część kosztów poniósł  właśnie Konstanty Strus. Pomagał głównie swojej galerii, do której - gdyby nie było dobrych dróg - nie dotarliby zmotoryzowani klienci. Nie da się jednak ukryć, że przebudowa Jurowieckiej poprawiła płynność ruchu w tej części miasta. Do przebudowy pozostałej części Jurowieckiej ma się dołożyć właściciel nowopowstałych wieżowców. Spółka ma zbudować kładki nad rzeką Białą oraz chodniki od strony apartamentowców. Wartość wpsarcia ma wynosić około 700 tysięcy złotych. 

Przebudowa Jurowieckiej wraz z kilkoma innymi inwestycjami, jak przebudowa al. Tysiąclecia Państwa Polskiego czy wybudowanie przedłużenia ul. Sitarskiej, jest częścią projektu "Poprawa dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej". Miasto otrzymało na niego dofinansowanie w wysokości 85 mln zł. Dodatkowo przedsięwzięcie wspierają Apartamenty Jagiellońskie, które stawiają przy Jurowieckiej swoje bloki. 

Tak czy inaczej sprawa przetargu nie zostanie szybko rozwikłana, bo magistrat podopisując umowę musi najpierw znaleźć brakujące pieniądze. Potem zaś prezydent musi przekonać radnych do przegłosowania zmian w budżecie, które na to pozwolą i dopiero wtedy będzie można przystąpić do budowy Jurowieckiej. 

(Przemysław Sarosiek/ Foto: bialystok.pl)

Jurowiecka w przebudowie. Potrzebne będą zmiany w budżecie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl