15°C rozproszone chmury

Kiedy będziesz płacić za reklamówkę, wiedz że część z tych pieniędzy pójdzie na walkę z smogiem

Wiadomości, Kiedy będziesz płacić reklamówkę wiedz część pieniędzy pójdzie walkę smogiem - zdjęcie, fotografia

Od nowego roku nie będzie możliwości korzystania z bezpłatnych reklamówek. Wszystkie sklepy, które oferowały klientom nieodpłatnie torebki foliowe, będą musiały wprowadzić opłaty. Wiadomo już, że pieniądze z tych opłat trafią na walkę ze smogiem.

W Białymstoku obecnie jest jeden duży dyskont spożywczy oraz sklep ze sprzętem RTV i AGD, które wszystkim klientom oferują bezpłatne reklamówki. Inne podmioty handlowe, w których można zapakować kupiony towar do darmowej torebki foliowej, to przede wszystkim małe sklepiki i warzywniaki osiedlowe. Od nowego roku to się zmieni. Nie będzie można już oferować klientom bezpłatnych reklamówek. Za każdą trzeba będzie zapłacić, nawet 1 zł, a możliwe, że więcej.

Nie jest to wymysł wyłącznie polskich władz, bo przede wszystkim jest to wymóg unijny. Musimy ograniczyć liczbę reklamówek, które trafiają jako odpady i są dość drogie w utylizacji. Pomysłem natomiast polskich władz jest już to, żeby pieniądze z opłat za reklamówki, po nowym roku zasilały fundusz, dzięki któremu można będzie walczyć ze smogiem. Takie działania jeszcze przed weekendem zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Przeznaczymy środki z eliminacji torebek foliowych na dopłaty dla ludzi, których dzisiaj nie stać i palą byle czym w byle czym, w byle jakich kotłach i byle jakim paliwem. Żeby zmniejszyć ten dystans, to ubóstwo energetyczne, oznaczymy te pieniądze w budżecie. W najbliższych latach kilkaset milionów złotych przeznaczone zostanie na cel zmniejszenia ubóstwa energetycznego i dystansu energetycznego do najwyżej rozwiniętych krajów z punktu widzenia jakości powietrza – powiedział serwisowi PAP w miony piątek wicepremier Morawiecki.

Problem smogu w miastach, w tym w Białymstoku, jest coraz bardziej poważny. Tylko w ubiegłym sezonie grzewczym wielokrotnie zanotowano w naszym mieście przekroczenie norm szkodliwych substancji w powietrzu. Wymiana ogrzewania na bardziej ekologiczne, którą dzięki finansom z budżetu miasta, udało się zrealizować, jest zupełnie niewystarczająca. Wymienić trzeba o wiele więcej pieców i przeznaczyć część środków na edukację mieszkańców w tym zakresie.

Stężenie zabójczych dla ludzi i zwierząt pyłów PM 10 i PM 2,5 rośnie gwałtownie w okresie zimowym, natomiast w letnim pozostaje względnie w granicach dopuszczalnych norm. Takie czynniki, jak transport drogowy, produkcja i transformacja energii oraz spalanie przemysłowe stanowią łącznie ok. 32% udziałów w emisji zabójczego PM 2,5. Ale nie wolno zapominać o zamieszczeniach spowodowanych niewłaściwym ogrzewaniem w domach indywidualnych osób. Dlatego przekazanie części środków ze sprzedaży reklamówek, może się okazać pomysłem bardzo trafionym, bo według wicepremiera Morawieckiego, do gospodarstw domowych w Polsce, z tytułu sprzedaży reklamówek, może trafić nawet kilkaset milionów złotych rocznie.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: pixabay.com/ clothes-transport)

Kiedy będziesz płacić za reklamówkę, wiedz że część z tych pieniędzy pójdzie na walkę z smogiem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl