21°C rozproszone chmury

Koniec z darmowymi reklamówkami

Wiadomości, Koniec darmowymi reklamówkami - zdjęcie, fotografia

Idzie kolejna rewolucja dotycząca polityki śmieciowej. Po wejściu w życie nowej ustawy o segregacji śmieci (zaczęła obowiązywać od 1 lipca) wprowadzone zostały przepisy dotyczące opłaty recyklingowej. Miały one wejść w życie od 2019 roku, ale będą obowiązywały już od 1 stycznia 2018.

Największa zmiana odczuwalna dla wszystkich to koniec z darmowymi torebkami z tworzywami sztucznego. Do tej pory w wielu sklepach klienci dostawali darmową torebkę z tworzywa sztucznego (sieciówki: Auchan, Piotr i Paweł) a w innych dokupowali je za kilka lub kilkanaście groszy. Od 1 stycznia jej cena wzrośnie nawet do złotówki. Szacując, że przy większych zakupach bierzemy ich kilka, to rocznie może nazbierać się spora kwota.

Klienci otrzymają tylko malutkie, lekkie torebki o grubości do 15 mikrometrów, które wykorzystywane są ze względów higienicznych lub pakowane jest pieczywo lub owoce.

Wzrost ceny jednorazówek związany jest z wprowadzeniem opłaty recyklingowej wynikającym z obowiązku dostosowanie się do norm unijnych. Wprowadzenie opłaty w krajach UE spowodowały znaczne zmniejszenie używania toreb foliowych, które zastąpiły torby papierowe płócienne czy wielorazowe wykonanych z tworzywa sztucznego. Wszystko to miało znaczący wpływ na środowisko.

(PS/ Foto: sxc.hu)

Koniec z darmowymi reklamówkami komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się