7°C całkowite zachmurzenie

Lada moment ruszy przebudowa Jurowieckiej. Kolejne drzewa idą pod topór

Moto, moment ruszy przebudowa Jurowieckiej Kolejne drzewa topór - zdjęcie, fotografia

Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku tygodni Miasto Białystok przystępuje do przebudowy ulicy Jurowieckiej. Jest już wydana decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności, która uwzględnia niezbędną – jak zwykle przy budowie dróg – wycinkę zieleni i drzew.

Jak już informowaliśmy na naszych łamach, wkrótce rozpocznie się przebudowa ulicy Jurowieckiej. To odcinek od ulicy Ciepłej do ronda Św. Faustyny i ulicy Poleskiej. Prezydent Białegostoku wydał stosowną decyzję w tej sprawie, a obecnie w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się obwieszczenie zawiadamiające o drogowych planach inwestycyjnych. Choć decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności, to strony postępowania mają jeszcze możliwość jej zaskarżenia do 25 lipca.

Prezydent Miasta Białegostoku (…) zawiadamia, że w dniu 06.07.2018 r. została wydana decyzja Nr 553/2018, znak DAR-V.6740.2.2017 udzielająca Prezydentowi Miasta Białegostoku zezwolenia na realizację inwestycji drogowej polegającej na rozbudowie ul. Jurowieckiej w Białymstoku na odcinku od ul. Ciepłej do ul. Poleskiej – droga gminna, w zakresie: budowy nawierzchni jezdni, chodników, opasek, zatok autobusowych, zjazdów, sieci kanalizacji deszczowej, sieci kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej, osiedlowej sieci cieplnej wraz z komorą, oświetlenia ulicznego, sieci kablowych nN, sieci napowietrznych nN, sieci kablowych SN, sieci telekomunikacyjnych, kanału technologicznego, kanalizacji kablowej dla potrzeb sygnalizacji świetlnej, rozbiórce sieci kablowych SN” – czytamy w obwieszczeniu zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej.

Tę część ulicy Jurowieckiej pierwotnie miał remontować zupełnie inny podmiot. Przypominamy, że w miejscu Apartamentów Jagiellońskich miała stanąć galeria handlowa. I to właśnie ten inwestor, który miał tu budować galerię, miał też przebudować część Jurowieckiej z rondem Św. Faustyny. Podobnie jak to się stało z fragmentem Jurowieckiej – od Sienkiewicza do Ciepłej, który to odcinek zrealizował właściciel Galerii Jurowiecka. Ale podobnie było także we wszystkich innych miejscach, w których powstały w ostatnich latach galerie handlowe. W tym przypadku jednak Miasto zezwoliło na budowę apartamentów i zrezygnowało z tego, by to właśnie ten inwestor przebudował ulicę na swój koszt.

Ta inwestycja jest częścią szerszego projektu mającego na celu poprawę dostępności centrum Białegostoku dla komunikacji miejskiej. Ministerstwo Rozwoju przyznało Miastu unijną dotację na zrealizowanie tego przedsięwzięcia – powiedział jeszcze pod koniec czerwca tego roku zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Jak przy każdej inwestycji drogowej, pod topór pójdą drzewa, które kolidują z przebudową ulicy. Tych akurat przy Jurowieckiej nie brakuje. To już kolejna dzielnica Białegostoku, która nieco ogołoci się z zieleni. Dodatkowo na skrzyżowaniu Jurowieckiej z ulicą Ciepłą pojawi się sygnalizacja świetlna, co zapewne po zakończeniu prac remontowych dość mocno spowolni ruch w tym miejscu. A będzie on dość duży, kiedy do bloków wielorodzinnych wprowadzą się nowi mieszkańcy.

Przebudowywany fragment ulicy Jurowieckiej wynosi około pół kilometra i ma mieć dwa pasy ruchu w każdą stronę. Z zapowiedzi magistratu wynikało, że pierwotnie przebudowane miało być coraz mocniej obciążone ruchem rondo Św. Faustyny. Obecnie – jak wynika z dokumentów, rondo nie będzie przebudowane i ruch będzie odbywał się w tym miejscu tak samo jak dotychczas.

Pozostaje mieć nadzieję, że ulica po przebudowie nie będzie generowała dużej ilości wody, jak to się dzieje obecnie przy każdych, większych opadach deszczu. W ubiegłym roku, po ulewach woda stała tam przez wiele godzin, podobnie jak i samochody, które utknęły zatopione praktycznie do połowy. Na Jurowiecką drogowcy wejdą prawdopodobnie jeszcze w lipcu.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: bialystok.pl)

Lada moment ruszy przebudowa Jurowieckiej. Kolejne drzewa idą pod topór komentarze opinie

  • gość 2018-08-11 16:15:14

    " Na Jurowiecką drogowcy wejdą prawdopodobnie jeszcze w lipcu ". - którego roku ?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl