25°C lekkie zachmurzenie

Ludzie Wolności zostali patronami 2018 roku

Wiadomości, Ludzie Wolności zostali patronami - zdjęcie, fotografia

Obchodzimy w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji patronami zostało wielu bohaterów, którzy przyczynili się do powstania Polski wolnej i suwerennej. Radni przyjęli stanowisko, w którym rok 2018 ogłosili Rokiem Ludzi Niepodległości.

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski to tylko trzy postaci, które zostały uhonorowane na stulecie niepodległości. Jednak patronów będzie o wiele więcej, ponieważ radni postanowili uhonorować także i lokalnych bohaterów, między innymi powstańców styczniowych. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości od kilku tygodni zbierali od mieszkańców propozycje patronów i bohaterów, które finalnie przedstawili podczas poniedziałkowej sesji w swoim projekcie stanowiska.

- Na sukces odzyskania niepodległości złożył się trud wielu pokoleń Polaków. W uznaniu zasług dla Polski i Białegostoku, w hołdzie i ku pamięci potomnym, Rada Miasta Białystok, ogłasza rok 2018, rokiem Ludzi Niepodległości – odczytał radny PiS, Paweł Myszkowski.

Wśród uhonorowanych postaci ogólnopolskich znaleźli się jeszcze oprócz wymienionej wyżej trójki: Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Józef Haller i Wojciech Korfanty. Lokali bohaterowie to przede wszystkim powstańcy styczniowi, polscy żołnierze podziemia niepodległościowego oraz ci walczący w wojnie polsko-bolszewickiej i z najeźdźcą sowieckim. Ponadto radni postanowili uhonorować duchownych, między innymi księdza Stanisława Brzóskę, księdza Wilhelma Szwarca, Michała Sopoćko, Adama Abramowicza oraz księdza Aleksandra Chodyko.

Bohaterów jest znacznie więcej i jak wskazali radni wnioskodawcy, dlatego, aby podczas uroczystości przypominać mieszkańcom o zasługach wielu ludzi, którzy przyczynili się do tego, że dziś żyjemy w wolnym kraju. Jak podkreślał przedstawiający projekt stanowiska Rady Miasta – mamy wielu bezimiennych bohaterów, których reprezentanci zostali wymienieni w dokumencie o ogłoszeniu 2018 rokiem Ludzi Niepodległości.

- Kandydatury tych ludzi niepodległości związanych z naszym miastem i regionem, zostały zgłoszone przez mieszkańców. Konsultacje trwały kilka tygodni i takie kandydatury znalazły się w projekcie – wyjaśniał radny Myszkowski.

Stanowisko, które ostatecznie przyjęto, zyskało zmodyfikowaną preambułę. Mianowicie, radny Sławomir Nazaruk reprezentujący mniejszość prawosławną, prosił o dopisanie jednego zdania. Wnioskował, by radni dopisali, że na sukces odzyskania wolności złożył się nie tylko trud wielu pokoleń Polaków ale też obywateli innych narodowości, którym bliska była idea niepodległości Rzeczpospolitej. I w tej wersji stanowisko zostało przyjęte przez aklamację.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Ludzie Wolności zostali patronami 2018 roku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl