21°C pochmurno z przejaśnieniami

Magistrat kontra Enea. 18 kwietnia rusza proces o resztówki po MPEC-u

Wiadomości, Magistrat kontra kwietnia rusza proces resztówki - zdjęcie, fotografia

Białostocki magistrat podpisał właśnie ugodę z Eiffage i liczy na szybkie wpłacenie 60 milionów. Ale to nie koniec sądowych batalii magistratu: na kwiecień przed Sądem Okręgowym w Białymstoku ma się odbyć pierwsza rozprawa przeciw Enei. Prezydent Tadeusz Truskolaski pozwał spółkę Enea Wytwarzanie o zapłatę 29,5 miliona. Spór dotyczy tak zwanej resztówki udziałów samorządu w białostockim MPEC-u. Proces ma ruszyć 18 kwietnia.

Przypomnijmy: w 2014 roku Tadeusz Truskolaski wbrew miażdżącej większości głosujących w referendum lokalnym podjął decyzję o sprzedaży tej komunalnej spółki. Referendum nie było dla niego wiążące, bo zabrakło kilka procent do wymaganego progu. Miasto sprzedało wtedy 85 procent udziałów uzyskując za to 260 milionów złotych. Przeciwnicy tej sprzedaży twierdzili, że to wyprzedaż cennego majątku komunalnego, aby załatać dziurę w budżecie.

W rękach miasta pozostały resztki udziałów, z którymi nie bardzo wie co zrobić. Zdaniem magistratu z umowy sprzedaży wynika, że Enea powinna odkupić od miasta resztki udziałów nie objętych przez pracowników MPEC-u. Rzecz w tym, że Enea twierdzi, że nie ma takiego obowiązku kwestionując zarówno konieczność odkupu jak i cenę oraz termin miasta do roszczenia. Tadeusz Truskolaski skarżył się na spółkę do premier Beaty Szydło, ale bez specjalnych efektów.

Miasto kilkakrotnie wzywało Eneę do odkupienia aż ostatecznie poszło do sądu. Radni PiS nie komentują decyzji prezydenta. W kuluarach słychać tylko, że Tadeusz Truskolaski polubił togi i sale sądowe skoro tak chętnie się do nich wybiera (prezydent pozywa sporo osób, a ostatnio także i kierowany przez siebie magistrat).

Miasto jest zdania, że należy mu się kwota 29,44 milionów. W sprawie do ugody - tak jak z Eiffage - raczej nie dojdzie. Enea odrzuciła taką możliwość. Mało prawdopodobne, aby sprawa została ostatecznie rozstrzygnięta do jesiennych wyborów.

(PS/ Foto: ASM)

Magistrat kontra Enea. 18 kwietnia rusza proces o resztówki po MPEC-u komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się