19°C bezchmurnie

Maluch Plus w końcu zawitał do Białegostoku

Wiadomości, Maluch końcu zawitał Białegostoku - zdjęcie, fotografia

Żłobek na Bacieczkach, którego budowa ma zakończyć się jeszcze w tym roku, otrzymał dotację w ramach programu „Maluch+”. W miniony czwartek (24 maja) prezydent Białegostoku podpisał z wojewodą podlaskim umowę na rządowe dofinansowanie tej placówki.

W nowym żłobku będzie 8 oddziałów, pod opieką znajdzie się prawie 200 najmłodszych białostoczan. Pierwszy etap budowy placówki kosztował ponad 584 tys. zł. Drugi – 5 mln 981 tys. zł. Miasto otrzymało wsparcie z Programu „Maluch+” w wysokości 3 mln 840 tys. zł. Żłobek ma rozpocząć działalność na początku 2019 roku.

Nasze miasto się rozwija, jest coraz większe zapotrzebowanie na placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi. Dlatego inwestujemy w nowe żłobki i staramy się o dotacje na realizację tych inwestycji – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

- Miasto Białystok utworzy nowy żłobek dla 192 dzieci i dostanie 20 tys. zł dotacji na każde dziecko. W tym roku dodatkowo otrzyma dofinansowanie do każdego dziecka w wysokości 100 zł. W przyszłym zaś będzie to 150 zł – wyjaśnił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski na konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Dodał również, że na dzieci niepełnosprawne dofinansowanie to wynosi 500 zł. Wojewoda podlaski zaznaczył jeszcze, że rządowe wsparcie „obniża żłobkowe opłaty rodziców na Podlasiu”. Dzięki programowi Maluch+ zaoszczędzą oni ok. 2,5 mln zł.

Białystok już wcześniej korzystał z dofinansowania w ramach Programu „Maluch+”. W 2012 roku Miastu przyznano ponad 1 mln 646 tys. zł, a w 2013 roku – prawie 780 tys. zł na bieżącą działalność żłobków.

Miasto rozpoczęło też realizację kolejnej inwestycji z myślą o najmłodszych mieszkańcach. Nowy żłobek powstanie na osiedlu Wygoda, w rejonie ulic J. K. Kluka i I. Mościckiego. Będzie to ośmiooddziałowa placówka dla prawie 200 dzieci. 21 maja zostały otwarte oferty złożone do przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej tej inwestycji. Obecnie w Białymstoku jest 7 miejskich żłobków, oferują one 929 miejsc dla najmłodszych.

W 2018 roku w ramach programu Maluch+ na Podlasiu powstanie prawie 900 nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Dodatkowo 1559 już istniejących zostanie objętych rządowym wsparciem.

W ramach programu Maluch+ w tym roku na Podlasie trafi ok. 14 mln zł, w tym 7 mln zł do jednostek samorządu terytorialnego i 7 mln zł do podmiotów prywatnych. To pięć razy więcej w porównaniu wszystkich dotychczasowych edycji programu, gdzie przez siedem lat łącznie Podlasie otrzymało ponad 12 mln zł.

(Źródło i foto: bialystok.pl i bialystok.uw.gov.pl/ oprac. Cezarion)

Maluch Plus w końcu zawitał do Białegostoku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl