9°C lekkie zachmurzenie

Mijają 4 lata. Pora nazwać stadion. O tym zdecydują kibice

Co, gdzie, kiedy?, Mijają nazwać stadion zdecydują kibice - zdjęcie, fotografia

Za kilka tygodni białostocki stadion będzie miał cztery lata. Do chwili obecnej nie doczekał się swojego patrona, ani żadnego imienia. Radni PiS uważają, że w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości warto to zmienić i sprawić, aby stadion miał imię lub patrona. Ale o tym zdecydować mają kibice i mieszkańcy Białegostoku.

Dużo wody w upłynęło w rzece Białej odkąd zastępca prezydenta Białegostoku – Rafał Rudnicki – obiecywał sponsora tytularnego naszego największego i najdroższego obiektu sportowego. Chwalono się tym również na stronie stadionu i oficjalnej stronie Miasta Białystok. Mimo upływu czasu nic w tej sprawie nie poszło do przodu, a wręcz poszło do tyłu. Bo firmy, które były zainteresowane stadionem miejskim, straciły jakiekolwiek nim zainteresowanie w tym względzie. Ale być może uda się coś innego, z tym że nie będzie to zasługa ani prezydenta, ani jego otoczenia, tylko kibiców i mieszkańców Białegostoku.

Radni Prawa i Sprawiedliwości wyszli dziś z propozycją nadania imienia naszemu stadionowi miejskiemu. Uznali, że to najlepszy moment na tego rodzaju działanie. W tym roku Polska obchodzi 100-leci odzyskania niepodległości, a za niespełna miesiąc stadion miejski będzie świętował swoje czwarte urodziny. W tej sprawie, jeśli chodzi o imię stadionu lub jego patrona, mają się wypowiedzieć kibice i mieszkańcy Białegostoku, bo to do nich ten obiekt należy.

- Stadion Miejski jest wizytówką naszego miasta, należy do białostoczan. My jako Rada Miejska mamy swoje kompetencje i możemy uchwałą nadać imię temu obiektowi, żeby miał też odpowiednia rangę. Tak było między innymi w Krakowie w 2008 roku, gdzie Rada Miejska Krakowa nadała imię patrona Henryka Reymana. W Białymstoku nie chcemy tego robić sami. Chcemy ten los patrona lub imienia powierzyć mieszkańcom, miłośnikom sportu, kibicom. Tak, żeby to oni zdecydowali, jakiego patrona lub jakie imię ma nosić stadion miejski – powiedział radny PiS Jacek Chańko.

Propozycje patrona lub imienia stadionu miejskiego będą zbierane do 14 października. Do tego czasu można przesyłać swoje propozycje do Stowarzyszenia Kibiców Jagiellonii, na adres ul. Jurowieckiej 21, albo przesłać swoje pomysły na adres [email protected] – bo nie musi to być wyłącznie jedna propozycja, można ich przesyłać wiele.

- Po 14 października będziemy chcieli opublikować listę wszystkich propozycji, razem z historykami, razem ze środowiskiem kibiców, przekażemy tę przykładową dziesiątkę, piątkę czy szóstkę patronów, którzy zasługują na to, żeby zostać patronem stadionu w Białymstoku. Dlatego poprosiliśmy środowiska Jagiellonii, żeby pomogły nam w tym całym przedsięwzięciu – przekazał Artur Kosicki, szef białostockich struktur PiS.

- Kiedy ta piątka, czy dziesiątka patronów zostanie wyłoniona, będzie głosowanie na stronie internetowej i wtedy po prostu – kandydatura, która uzyska największą liczbę głosów zostanie ujęta w uchwale i zostanie przygotowana do przedłożenia Radzie Miasta do przyjęcia w głosowaniu – dodał radny Paweł Myszkowski.

Politycy PiS przekazali, że mają swoje typy, ale to nie one będą tu decydować. Padła między innymi propozycja nadania stadionowi imienia 42 pułku ułanów litewskich, albo króla Jana III Sobieskiego. Kibice, ale też białostoczanie nie będący kibicami, mogą mieć swoje pomysły, zupełnie inne, ale radni zdecydowali się przyjąć takie imię lub patrona, o którym zdecydują mieszkańcy wraz z kibicami.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Mijają 4 lata. Pora nazwać stadion. O tym zdecydują kibice komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl