26°C pochmurno z przejaśnieniami

Mural z Zenkiem Martyniukiem jeszcze w tym roku namaluje…

Co, gdzie, kiedy?, Mural Zenkiem Martyniukiem jeszcze namaluje… - zdjęcie, fotografia

Idea muralu z Królem Disco-Polo, zapoczątkowana i realizowana przez grupę Nienormalny Białystok, nabiera bardzo realnych kształtów. W minionym tygodniu w siedzibie fundatora farb, firmy Unilcell Poland Sp. z o.o. przedstawiciel Nienormalnego Białegostoku spotkał się z Zenkiem Martyniukiem oraz –UWAGA – artystą odpowiedzialnym za projekt i wykonanie wielkoformatowego dzieła. Będzie nim Rafał Roskowiński – legenda polskiego muralu!

Wielkoformatową grafikę, wraz z projektem, wykona Rafał Roskowiński – doktor sztuk pięknych i artysta uważany za legendę oraz pioniera polskiego muralu, od ponad dwóch lat oficjalny ambasador farb marki Primacol. Ma na swoim koncie bogatą kolekcję murali historycznych w całej Polsce.

Wykonywał m.in. murale z wizerunkiem Jana Pawła II czy Lecha Wałęsy. W zeszłym roku w Legionowie zaprojektował i namalował największy na świecie mural historyczny pt. „1050 lat chwały polskiego oręża”. Jest on również twórcą Gdańskiej Szkoły Muralu, w której naucza technik projektowania i wykonywania murali, a także wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, we Wrocławiu oraz wydziału artystycznego UMCS w Lublinie .

Ponadto Roskowiński to jedyna osoba w Polsce, która za temat swojej pracy doktorskiej wybrała również mural – mowa o pracy pt. „Unia Lubelska”, która znajduje się w dzielnicy Tatary w Lublinie (praca obroniona w grudniu 2016 r.).

Jak już jakiś czas temu informowaliśmy, mural powstanie na elewacji biurowca MADRO przy ul. Zwycięstwa 8 w Białymstoku. Honorarium artysty pokryje właściciel budynku - Madro Białystok Sp. z o. o. Farby sponsoruje natomiast Unicell Poland Sp. z o.o – Polski producent farb, preparatów do drewna i systemów dekoracji. W portfolio firmy znajdują się m.in. marki: LuxDecor, Primacol Decorative i Primacol Professional.

Spotkanie Roskowińskiego, Martyniuka, przedstawicieli firmy Unicell Poland oraz grupy Nienormalny Białystok miało luźny charakter i służyło omówieniu najważniejszych kwestii związanych z wykonaniem projektu.

Na zdjęciu od lewej: Rafał Roskowiński, Bartłomiej Sawulski (Unicell Poland), Zenon Martynik oraz anonimowy członek grupy Nienormalny Białystok.

- Zależało mi na tym, aby przed przystąpieniem do pracy nad projektem osobiście poznać pana Zenona Martyniuka – mówi Rafał Roskowiński. – Zdecydowanie lepiej pracuje mi się nad projektem, jeśli wcześniej mam możliwość poznania osoby, którą będę portretował – dodaje artysta.

Miejsce spotkania również nie było dziełem przypadku. Podlaska firma Unicell Poland znana jest m.in. ze wspierania drużyny futbolu amerykańskiego Primacol Lowlanders Białystok, a także aktywnego wspierania wielu inicjatyw o charakterze street art’owym. To właśnie Unicell Poland ufunduje farby, które zostaną wykorzystane przy tworzeniu dzieła.

Termin finalnego wykonania muralu jest przewidywany na końcówkę września tego roku. Obecnie Rafał Roskowisńki rozpoczyna pracę nad samym projektem, który docelowo ma ozdobić frontową elewację biurowca przy Galerii Madro pod adresem Zwycięstwa 8.

- Miejsce nie jest przypadkowe – zdradza anonimowy reprezentant grupy Nienormalny Białystok. – Biurowiec MADRO to swego rodzaju brama do jednego z największych legendarnych białostockich targowisk. Ten bazar to nie zwykły “rynek”, ale miejsce kultowe dla historii. Białegostoku, doskonale oddające ducha Stolicy Podlasia i kierunku prawdziwych, a nie wyimaginowanych przez nieudolny PR, przemian, które dotknęły nasze rodzinne Miasto – dodaje kryjąc twarz pod maską Guy'a Fawkesa.

W latach 90-tych MADRO było jednym z największych na owe czasy centrów białostockiego handlu. Można było tam kupić dosłownie wszystko. To tutaj też kwitł handel mydłem i powidłem, ubraniami i kasetami z muzyką Disco-Polo – w tym albumami grupy Akcent. Trudno było o przestrzeń, na której bardziej wyraźny był handlowy charakter Białegostoku, a także jego wielokulturowość wynikająca z położenia geograficznego. Atutem MADRO do dziś jest strategiczne położenie, w pobliżu zabytkowego Dworca PKP i nowo budowanego dworca PKS.

Sama grupa Nienormalny Białystok działa głównie na portalu Facebook, prowadząc profil o takiej samej nazwie (link: https://www.facebook.com/bialysztok/). Anonimowi twórcy memów słyną z kontrowersyjnego poczucia humoru, gdyż bez ogródek żartują z podlaskich przywar i zwyczajów.

Ich fan page może pochwalić się wierną rzesza fanów i milionowymi zasięgami postów. Chociaż poczucie humoru internetowych twórców jest dość ciężkie, swój pomysł na uhonorowanie postaci Zenka Martyniuka wielkoformatową grafiką traktują śmiertelnie poważnie.

(BL)

Mural z Zenkiem Martyniukiem jeszcze w tym roku namaluje… komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się