26°C pochmurno z przejaśnieniami

Na Dojlidach, Jaroszówce i Bema mieszkają najlepsi sąsiedzi

Styl Życia, Dojlidach Jaroszówce mieszkają najlepsi sąsiedzi - zdjęcie, fotografia

Z tej informacji nie ucieszą się ci wszyscy, którzy do tej pory niemal wszędzie w Białymstoku widzieli rasizm, przemoc i to, że nie da się tu normlanie żyć. Okazuje się, że w Białymstoku – tak, w tej ponoć stolicy hejtu i nienawiści – mieszkają najlepsi w Polsce sąsiedzi i ludzie, na których można liczyć.

Informowaliśmy niedawno, że serwis Otodom postanowił podpowiedzieć poszukującym nieruchomości, które dzielnice w ich mieście mogą okazać się najbardziej atrakcyjne. Badano różne aspekty życia w poszczególnych miastach. Porównywano je ze sobą i tak powstał ranking osiedli, na których mieszkanie może okazać się przyjemnością lub też i jej przeciwieństwem. Prezentowaliśmy już na naszych łamach dane dotyczące poczucia bezpieczeństwa, z których jednoznacznie wynika, że najbezpieczniej czują się mieszkańcy osiedla Dojlidy.

To jednak nie wszystko, bowiem na poczucie bezpieczeństwa bez wątpienia wpływają także relacje z sąsiadami. Z badania Otodom wynika, że te najlepsze są właśnie w stolicy Podlasia! Białostoczanie ocenili swoje sąsiedztwo na 5,19, podczas gdy ogólnopolska średnia to 4,76. To właśnie w naszym mieście mieszkają przyjaźnie nastawieni ludzie, którzy są skłonni ze sobą współpracować i pomagać sobie nawzajem. To całkowicie przeczy obrazowi Białegostoku, który wytworzył już dawno temu między innymi Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych wespół z Gazetą Wyborczą. To przede wszystkim te dwa nośniki próbowały wmówić reszcie Polaków, że w Białymstoku dzieje się źle. A źle działo się wyłącznie z tego powodu, że nie było zbyt wielu osób, które od razu podjęłyby polemikę z takim przekazem.

Niemniej obecnie, z dobrego wyniku w rankingu Otodom cieszy się Urszula Mirończuk, rzecznik prasowy prezydenta Białegostoku. Określa nasze miasto jako przyjazne. I słusznie, bo tak w rzeczywistości tu jest. Białystok to przecież od miasto, w którym istnieje lat mieszanka kulturowa, w którym żyją ludzie o różnych poglądach i przekonaniach, wierze, czy w końcu posługujący się mową w różnym języku.

Jest też wystarczająco duże, aby wiele się w nim działo, aby można było tu studiować, znaleźć pracę, rozwijać firmę czy ciekawie spędzać czas. Jednocześnie nie jest zbyt duże. Nie tracimy czasu w korkach, mamy do dyspozycji piękne parki i ponad 100 km ścieżek rowerowych – opowiada.

Zwraca też uwagę na to o czym właśnie pisaliśmy powyżej, że Białystok jest miastem, w którym od wieków żyją obok siebie przedstawiciele różnych wyznań, o różnych korzeniach kulturowych i narodowościowych.

To sprawia, że jesteśmy dobrymi sąsiadami, ludźmi przyjaznymi i otwartymi – podkreśla rzecznik prezydenta.

W tej ocenie nie jest sama. Podobne zdanie ma także wielu mieszkańców Białegostoku, ale także grono ludzi, którzy przyjeżdżają tu w celach biznesowych, naukowych, czy turystycznych. Być może nie ma ich zbyt wielu, ale wyjeżdżają stąd przeważnie z dobrym wrażeniem. Rzeczniczce prezydenta i samym mieszkańcom Białegostoku wtóruje Piotr Kurzawa z biura Express House.

Białostoczan, jak zresztą większość mieszkańców Podlasia charakteryzuje otwartość i gościnność. Ponadto większość dzielnic charakteryzuje się raczej niską i kameralną zabudową, co sprawia, że jesteśmy mniej anonimowi i pozwala lepiej poznać się z sąsiadami – mówi.

Co ciekawe mniej anonimowi jesteśmy na osiedlach domków jednorodzinnych. Bo blokowiska nie sprzyjają integracji i poznawaniu się. Z tym, że Białystok nie jest w tym odosobniony. Bo w większości dużych miast w Polsce i na świecie, duże i gęste skupiska ludzi powodują napięcia i nie zachęcają do sąsiedzkich wizyt. Ale ten trend wydaje się zmieniać w ostatnim czasie i znów powraca niejako moda na budowanie dobrych relacji sąsiedzkich.

Wśród białostockich dzielnic w rankingu Otodom 1. miejsce zajęły Dojlidy, z wynikiem 5,78. Na podium znalazły się też Jaroszówka i osiedle Bema. Najmniejszą sympatią sąsiadów darzą mieszkańcy Sienkiewicza, Mickiewicza i Dojlid Górnych. To po części odzwierciedla mapę poczucia bezpieczeństwa w naszym mieście. Ale przecież dobry sąsiad obok, to spokojniejszy sen w domu obok.

– Nasze osiedle powstało w latach 50. I 60. ubiegłego wieku. W czynie społecznym mieszkańcy budowali infrastrukturę drogową i podziemną, a także w znacznej części szkołę przy ul. Żurawiej. Przyczyniło się to do powstania sąsiedzkich przyjaźni, które nierzadko przechodzą z pokolenia na pokolenie. Nowi mieszkańcy integrują się m. in. uczestnicząc w corocznym letnim festynie na boisku szkolnym. Mieszkańcy wspólnie walczą też o uratowanie niepowtarzalnego charakteru dzielnicy, w której próbuje się wycinać zieleń, lać asfalt i betonować – dodaje Danuta Rybakowska, Przewodnicząca Rady Osiedla Dojlidy.

Białystok i jego mieszkańcy zasługują na dobre słowo. Od wielu lat zmagamy się tu z nieprawdziwą opinią, która rozlała się po Polsce. Ranking Otodom na pewno znacznie lepiej odzwierciedla rzeczywistość niż wybrane pojedyncze przypadki, które znajdują się na łamach niektórych ogólnopolskich mediów. Niestety, te pojedyncze przypadki, jakich pełno na całym świecie, zrobiły ogromną krzywdę wizerunkową naszemu miastu. I co gorsza, ta krzywda jest trudna do naprawienia.

Jedno jest pewne, chcesz mieć dobrego sąsiada, przyjedź i zamieszkaj w Białymstoku. Dzielnicę można wybrać sobie choćby z mapy zamieszczonej powyżej. Jeśli nie, dobrych ludzi można spotkać tu każdego dnia, w każdym miejscu i o każdej porze.

W badaniu przeprowadzonym na przełomie września i października 2016 Otodom wspólnie z OLX i pod nadzorem agencji badawczej PBS, zapytał ponad 140 000 Polek i Polaków o ocenę różnych aspektów życia w miejscu ich zamieszkania. Wśród respondentów znalazło się prawie 1222 mieszkańców Białegostoku. Tak duża próba daje podstawy, by z wyników badania wyciągać ciekawe i rzeczowe wnioski.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Na Dojlidach, Jaroszówce i Bema mieszkają najlepsi sąsiedzi komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się