19°C bezchmurnie

Na osiedlu Piasta wyrośnie nowa zabudowa

Wiadomości, osiedlu Piasta wyrośnie zabudowa - zdjęcie, fotografia

Zabudowa wielorodzinna z wielkiej płyty na ulicy Warszawskiej będzie chroniona. I choć to jest ewenement na skalę co najmniej ogólnopolską, radni zgodzili się przyjąć plan miejscowy dla tego terenu. Polega on na tym, że na rogu Warszawskiej i Świętojańskiej będzie można budować nowy blok, podobnie jak na rogu Warszawskiej z ulicą Piastowską.

Jeszcze miesiąc temu urzędnicy, którzy przedstawiali plan zagospodarowania obszaru wokół ulicy Warszawskiej, przekonywali, że przygotowane przez nich rozwiązania będą chroniły istniejącą tam zabudowę wielorodzinną. Problem polega na tym, że w tym miejscu przeważa zabudowa jeszcze z czasów PRL, czyli z wielkiej płyty. W poniedziałek, podczas sesji Rady Miasta, tych argumentów już nie powtarzano. Pojawiły się za to inne – odnośnie miejsc postojowych i możliwości wypłaty odszkodowań tym inwestorom, którzy mają już wydane warunki zabudowy, bo chcą realizować swoje bloki mieszkaniowe.

- Co trzeba mieć na uwadze, to na części obszaru były wydawane decyzje o warunkach zabudowy. Najistotniejsze są obszary od strony ulic Świętojańskiej, jak i Warszawskiej, gdzie były wydane warunki zabudowy na zabudowę usługowo-mieszkaniową do 15 metrów wysokości z określeniem maksymalnego wskaźnika miejsc postojowych na 1,2. To oczywiście w toku dyskusji na poprzedniej sesji były propozycje, aby ten wskaźnik miejsc parkingowych zmniejszyć do 1,3. Ale trzeba mieć też na uwadze wydane, ważne decyzje, że ingerencja w zapisy planów co do wskaźnika miejsc postojowych, może doprowadzić do tego, że inwestorzy, którzy mają wydane warunki zabudowy, mogą dochodzić roszczeń czy też odszkodowania – wyjaśniał Marcin Minasz z Departamentu Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

To tak naprawdę odpowiedź urzędników na postulat radnych zgłoszony przed miesiącem, aby dla nowej zabudowy ustalić inne wskaźniki miejsc parkingowych. Miałyby one chronić przed nadmiernym napływem samochodów, których nie będzie gdzie postawić. Tym bardziej, że i przy ulicy Świętojańskiej jest mało miejsca do parkowania, tak samo jak u zbiegu ulic Warszawskiej i Piastowskiej.

Inna sprawa, że proponowane przez urzędników rozwiązania planistyczne nieco zaburzyłyby istniejący ład przestrzenny na zabytkowej ulicy Warszawskiej. Dziś w zasadzie nie ma tam górujących budynków, oprócz kościoła św. Wojciecha. Zwracał uwagę na to miesiąc temu radny Wojciech Koronkiewicz.

- To, co pan tu opowiadał, to jest dla mnie przerażające. Jak to się ma do zabudowy zabytkowej? Nowe budynki przecież ją zasłonią – argumentował radny Wojciech Koronkiewicz.

Ostatecznie stanęło na tym, że radni zgodzili się przyjąć plan miejscowy przygotowany przez urzędników, który dopuszcza budowę bloków mieszkaniowych na rogu Świętojańskiej i Warszawskiej – naprzeciw komisariatu II Policji. Nowa zabudowa pojawi się także przy ulicy Piastowskiej przy skrzyżowaniu z Warszawską. Będzie wyższa od strony Piastowskiej i niższa w głębi. Obszar z pewnością zmieni się mocno wizualnie w stosunku do tego, co widzimy obecnie.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Na osiedlu Piasta wyrośnie nowa zabudowa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl