28°C lekkie zachmurzenie

Na Podlasiu pracuje legalnie coraz więcej cudzoziemców. Dominują Ukraińcy i Białorusini

Wiadomości, Podlasiu pracuje legalnie coraz więcej cudzoziemców Dominują Ukraińcy Białorusini - zdjęcie, fotografia

Stale wzrasta liczba pracujących cudzoziemców w naszym województwie. Liczba takich ubezpieczonych, którzy płacą składki emerytalne i rentowe, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy wzrosła prawie podwójnie. Daje to już prawie siedem tysięcy osób. Takie dane zostały przekazane naszej redakcji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku.

Przeważają obywatele Ukrainy. Na dzień 30 września tego roku w województwie podlaskim pracowało ich ponad trzy tysiące. Tuż za nimi są Białorusini w liczbie prawie 2,5 tysiąca. Od kilku lat rosną wskaźniki pokazujące dane o legalnie pracujących w Polsce obywatelach innych państw. Są zatrudniani przez rodzimych pracodawców lub zakładają własne firmy.

- Do końca ubiegłego roku w białostockim oddziale ZUS było zgłoszonych 1 460 obywateli Ukrainy. Po dziewięciu miesiącach mamy 3 072 osoby, co daje 210% wzrostu. Obecnie, zgłoszonych do ubezpieczenia we wszystkich oddziałach ZUS w Polsce jest prawie 308 tysięcy Ukraińców. W grudniu 2016 r. takich osób było 194 tysiące - mówi Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Na Podlasiu legalnie pracują przedstawiciele bardzo wielu krajów, również egzotycznych. Ich liczba w porównaniu do naszych wschodnich sąsiadów jest śladowa. Obywatele z paszportem ukraińskim i białoruskim są najsilniejszą grupą. Kolejni - Rosjanie i Litwini - to odpowiednio 196 i 124 osoby pracujące w Podlaskiem.

Zatrudnieni lub prowadzący działalność gospodarczą obywatele innych państw, podlegają krajowym przepisom o ubezpieczeniach społecznych.

Katarzyna Krupicka wyjaśnia, że z umowy między RP a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym wynika, iż ustawodawstwa obu państw umowy określają warunki nabycia prawa do emerytury lub renty. Osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom w Polsce i na Ukrainie, emeryturę może uzyskać zarówno z Polski, jak i z Ukrainy, o ile spełni warunki wymagane do nabycia prawa do emerytury lub renty w tych państwach. Po spełnieniu konkretnych warunków obywatele Ukrainy będą objęci polskimi świadczeniami emerytalno-rentowymi realizowanymi przez ZUS. Chodzi głównie o emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, renty z tytułu wypadków przy pracy czy zasiłki pogrzebowe.

(Piotr Walczak / Foto: GDDKiA)

Na Podlasiu pracuje legalnie coraz więcej cudzoziemców. Dominują Ukraińcy i Białorusini komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl