1°C całkowite zachmurzenie

Na skrzyżowaniu z ulicą Ciepłą ma się pojawić sygnalizacja świetlna. I buspasy

Moto, skrzyżowaniu ulicą Ciepłą pojawić sygnalizacja świetlna buspasy - zdjęcie, fotografia

Kierowcy z pewnością nie będą zadowoleni, kiedy za rok o tej porze będą musieli stać na światłach co sto metrów i to trzy razy. Na ulicy Jurowieckiej, przy skrzyżowaniu z Ciepłą mają się pojawić światła. Po co? Bo urzędnicy tak chcą! Będą także buspasy. Po co? Bo urzędnicy też tak chcą!

Nieodgadnione są meandry myślowe urzędników białostockiego magistratu. Właściwie trudno powiedzieć, czym kierują się w podejmowaniu decyzji w imieniu mieszkańców Białegostoku. A najbardziej tajemniczy jest proces myślowy, który powstaje później, zostaje przelany na papier i każe znosić zrealizowane pomysły. Jednym z najnowszych jest planowana budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Jurowieckiej i Ciepłej.

Tym, którzy nie jeżdżą ulicą Jurowiecką często, albo nie jeżdżą nią wcale, wyjaśniamy, że światła sygnalizacji świetlnej znajdują się na skrzyżowaniu z ulicą Sienkiewicza. Jest to dość mocno zatłoczony odcinek w centrum miasta. Ale już niespełna 200 metrów dalej znów napotykamy świata sygnalizacji świetlnej – pod Galerią Jurowiecka i skrzyżowaniem z ulicą Fabryczną. Nowe światła miałyby się pojawić znów, nie więcej jak 200 metrów dalej, gdzie z Jurowiecką krzyżuje się ulica Ciepła. W jakim celu? Trudno zgadnąć, ponieważ w tym miejscu nie ma takiego natężenia ruchu pieszego, ani samochodowego z kilku stron, żeby wymagało to organizacji ruchu za pomocą świateł drogowych.

Ulica Ciepła jest jednokierunkowa. Od Jurowieckiej można tylko na nią wjechać, bo nie da się z niej wyjechać. Z zapowiedzi urzędników też nie wynika, aby planowano tam inną niż jednokierunkową jazdę. Przynajmniej, kiedy omawiano plany przebudowy ulic w tej części miasta, dyrektorka departamentu urbanistyki w urzędzie miejskim stwierdziła, że Ciepła zostanie w zasadzie taka, jaka jest.

- Mamy w planach przebudowę ulicy Jurowieckiej, Poleskiej. Na Ciepłej jest zabytkowa kamienica, którą miasto planuje odrestaurować i zorganizować tam docelowo dom dziecka, więc nie możemy jej poszerzać – wyjaśniała urzędniczka dwa lata temu.

Kierowców zaskoczy nie tylko sygnalizacja świetlna, ale również buspas, który ma się pojawić. Miasto Białystok szuka w tej chwili wykonawcy, który zrealizuje te inwestycje w ramach przebudowy ulicy Jurowieckiej. Tylko, że największy problem występuje przy rondzie św. Faustyny u zbiegu z ulicą Poleską. To tam się wszystko korkuje i zatyka, a nie przy Ciepłej. Także po Jurowieckiej nie jeździ jakaś szczególnie duża liczba autobusów miejskich, żeby trzeba było jeszcze bardziej ją korkować. W tej chwili można jeździć jednym lub dwoma pasami, a po wybudowaniu buspasów i świateł, wszystko stanie na amen i to na jednym pasie, kiedy buspas będzie pusty.

Zachęcamy do dyskusji odnośnie pomysłu budowy sygnalizacji świetlnej przy Ciepłej oraz buspasów na Jurowieckiej. Z naszej strony obiecujemy rozwinąć temat tej inwestycji drogowej, bo chyba dawno nie było już takiej potrzeby, by poruszyć temat kolejnej bezsensownej – w naszym mniemaniu – organizacji ruchu.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Na skrzyżowaniu z ulicą Ciepłą ma się pojawić sygnalizacja świetlna. I buspasy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl