25°C lekkie zachmurzenie

Na upały najlepszy jest chłodnik

Smaczny Białystok, upały najlepszy chłodnik - zdjęcie, fotografia

Warto korzystać z darów natury. O tej porze roku mamy pod dostatkiem tanich warzyw i owoców. Dostarczają nam nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale na dodatek mogą przynosić ulgę podczas upałów. Oczywiście, jeśli odpowiednio je przyrządzimy. Jedną z takich potraw jest zdecydowanie lubiany przez wielu chłodnik.

Chłodnik jest świetną, być może nawet najlepszą, propozycją kulinarną na lato. Nie dość, że jest ulgą dla podniebienia, które krzyczy o coś chłodnego, to na dodatek jest prawdziwą bombą witaminową. Mieliśmy okazję podpytać o to, z czego zrobić najlepszy chłodnik, jak powinno się go podawać i zdradzono nam kilka dodatków, które dodają lepszego smaku. Swoje tajniki zdradzał Angelo Colombo, szef kuchni w restauracji Bistro Dobra Zmiana.

- Dodajemy dużo kefiru, maślanki, dodajemy też oczywiście zsiadłe mleko i podstawa, to są dobre zioła. Obowiązkowo dobrej jakości warzywa, bez oprysków, bo one dodają goryczkę do chłodnika. A w chłodniku chodzi o to, żeby miał lekki orzeźwiający smak. Czyli, najważniejsze są warzywa i dobrej jakości nabiał – przekazał naszej redakcji Angelo Colombo.

Co jeszcze można dodać do chłodnika, można sprawdzić na naszym nagraniu video, które wykonaliśmy kilka dni temu. Jednak warto dodać, że chłodnik sam w sobie, jest daniem pożywnym, ale i bardzo lekkostrawnym. Wszystko dlatego, że ma niską zawartość kaloryczną, którą można nieco zwiększyć dodatkami – ulubionymi przez Polaków – ziemniakami, obowiązkowo z okrasą.

- Chłodnikiem nie tyle można się najeść, co podjeść. Człowiek nie chce w takie gorące dni objadać się, bo jest mu ciężko, źle się czuje. Dlatego, jeśli podjeść w gorące dni, to chłodnik nadaje się najlepiej – dodaje Angelo Colombo, szef kuchni.

Co jest jeszcze ważne w chłodniku, to fakt iż zawiera on nie gotowane, ale głównie surowe warzywa. A przecież do tego są i zioła. Z tego względu taka potrawa wpływa pozytywnie na nasze włosy, skórę i paznokcie. Jeszcze lepiej, jeśli do chłodnika dodamy trochę oliwy, ale tylko wtedy, kiedy robiony jest na bazie z bulionu. Warto z tego skorzystać, ponieważ już niebawem upały miną i zapragniemy potraw cięższych, wysokokalorycznych, z mniejszą dawką witamin oraz dobrych dla zdrowia minerałów.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: zrzut ekranu z youtube.com)

Na upały najlepszy jest chłodnik komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl