25°C lekkie zachmurzenie

Najtańsze OC w Białymstoku nie kosztowało nawet 400 złotych

Moto, Najtańsze Białymstoku kosztowało nawet złotych - zdjęcie, fotografia

Jedynie 380 zł kosztowała polisa OC jednego z mieszkańców Białegostoku w I połowie 2018 r. To 49% mniej niż wynosi średnia krajowa.

Cena OC w Polsce w I półroczu 2018 r. spadła o 4,9% w porównaniu do roku ubiegłego i wyniosła 740 zł. Jednak dla niektórych kierowców obniżki były jeszcze bardziej odczuwalne. Za najtańszą polisę OC w Białymstoku płacono tylko 380 zł.

Dane dotyczące właściciela pojazdu i parametry samego samochodu mają wpływ na ostateczną cenę OC. W trakcie obliczania składki ubezpieczyciele zwracają uwagę m.in. na wiek kierowcy, jego miejsce zamieszkania, pojemność silnika samochodu czy jego markę i model.

Kierowca z Białegostoku, który kupił najtańszą polisę OC to 34-lenia nauczycielka, mężatka, bez dzieci. Jeździ Fiatem Cinquecento z 1993 r. z silnikiem benzynowym o pojemności 704 cm³. Zniżki, jakie udało jej się wypracować za bezszkodową jazdę wyniosły 60%.

W I półroczu 2018 r. ubezpieczyciele proponowali właścicielom marki Fiat niższe stawki za OC. Średnia wysokość składki była dla nich o 3% niższa niż przed rokiem.

- Marka pojazdu nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na cenę OC, ale z całą pewnością miała wpływ na niską cenę polisy zaproponowanej kierowcy z Białegostoku. Ponadto, ubezpieczony Fiat, to pojazd o niskiej pojemności silnika, co również mogło wpłynąć na obniżenie składki – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert rankomat.pl

Właścicielka najtańszej polisy w Białymstoku jest żonata, co także może mieć znaczenie podczas kalkulacji ceny OC. W I półroczu 2018 r. ubezpieczyciele proponowali osobom w związkach małżeńskich obowiązkowe ubezpieczenie o 4,9% tańsze niż rok wcześniej.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje temu samemu kierowcy inną cenę obowiązkowej polisy. Gdyby właścicielka Fiata nie porównała wcześniej ofert różnych ubezpieczycieli, mogłaby zapłacić za polisę OC nawet 100% więcej. 

(BL/ Foto: ASM)

Najtańsze OC w Białymstoku nie kosztowało nawet 400 złotych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl