1°C bezchmurnie

Nasza rodzima Krynka jest smaczna i zdrowa. Poznaj ją na nowo

Smaczny Białystok, Nasza rodzima Krynka smaczna zdrowa Poznaj - zdjęcie, fotografia

Jest naturalnie czysta i nie jest poddawana złożonemu procesowi uzdatniania, a jednocześnie zawiera w swoim składzie właściwe dla tego produktu składniki. Mowa o wodzie wydobywanej z bezpiecznego źródła na poziomie 70 metrów pod ziemią w podlaskiej miejscowości Krynki. Od 1947 roku działa tam wytwórnia wód „Krynka”.

W ubiegłym roku marka zapoczątkowała etap zmian wyglądu etykiet, który poprzedziła też zmiana logo. Proces pełnego rebrandingu właśnie dobiegł końca. W efekcie wszystkie produkty znajdujące się w portfolio tej podlaskiej marki zyskały już zupełnie nowy designe.

- Jesteśmy dumni z naszych nowych etykiet. Wierzę głęboko, że dzięki nim po Krynkę sięgną również młode pokolenia. To w praktyce ukłon w ich stronę. Jest nowocześnie i zgodnie z obowiązującym wzornictwem. Krynka to marka o mocno ugruntowanej pozycji w świadomości klientów z Podlasia, a dzięki nowym etykietom chcemy systematycznie wprowadzać produkt w kolejnych regionach kraju – mówi Mieczyslaw Surowiec, prezes Krynki.

Obecnie jej produkty dostępne są poza województwem podlaskim również na Warmii i Mazurach, w Warszawie i na Pomorzu, ale według zapewnień prezesa, firma pracuje nad rozwojem dystrybucji.

Podlaska wytwórnia wód korzysta z niewyczerpalnych źródeł krystalicznie czystej wody, naturalnie nasyconej składnikami mineralnymi. Źródło Krynki  znajduje się na skraju Puszczy Knyszyńskiej w ekologicznie czystym regionie. Strumienie biją w tym miejscu już od zamierzchłych czasów.

Krynka jest wodą źródlaną naturalnego pochodzenia o składzie mineralnym i właściwościach wymaganych dla wody przeznaczonej do codziennego spożycia. Co ważne, nie zawiera ona w znacznych ilościach składników, które powinny być limitowane przez niektóre osoby w codziennej diecie, takich jak: chlorki, sód, potas, siarczany, fluorki oraz jodki. Z uwagi na jej skład brak też przeciwwskazań do jej stałego stosowania bez ograniczeń dla osób w każdym wieku i niezależnie od stanu zdrowia.

- Woda wypływa spod ziemi ze studni artezyjskich i pod wpływem naturalnego ciśnienia wydobywa się nad powierzchnię terenu do wysokości trzech metrów – mówi Barbara Janowicz, główny technolog żywieniowy w wytwórni Krynka. – W naszej produkcji wykorzystujemy wodę, którą pobieramy z głębokości 70 metrów. Od początku działalności naszym priorytetem jest zachowanie pierwotnego smaku wydobywanej wody, jej czystości i specyficznych właściwości.

Jak podkreślają technolodzy żywności, Krynka jest czysta pod względem mikrobiologicznym, pochodzi ze złóż podziemnych, izolowanych od czynników zewnętrznych i co ciekawe nigdy nie stwierdzono w nich składników toksycznych czy szkodliwych dla zdrowia.

- To wszystko wpływa na to, że nasza Krynka nie podlega procesowi uzdatniania i nie jest dezynfekowana. Skład wody źródlanej rozlewanej do opakowań jednostkowych jest identyczny jak skład mineralny wody ze źródła. Na żadnym etapie produkcji nie ingerujemy w skład chemiczny – zapewnia Barbara Janowicz.

Kilka lat temu spółka opracowała i wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności oparty na normie PN-EN ISO 22000. Polega on na stałym monitorowaniu każdego etapu procesu technologicznego, od przyjęcia surowców do produkcji aż po dystrybucję wody i wytwarzanych na bazie wody napoi smakowych.

- Ten system obejmuje proces produkcji: wody źródlanej niegazowanej w opakowaniach PET i butlach pięciogalonowych,  wody źródlanej gazowanej w opakowaniach szklanych i w opakowaniach PET, napoi smakowych niegazowanych i gazowanych w opakowaniach PET oraz napoi smakowych gazowanych w opakowaniach szklanych – kończy Barbara Janowicz.

Opinia:

Dr hab. Elżbieta Jekatierynczuk - Rudczyk, dyrektor Instytutu Biologii / Zakład Ochrony Środowiska Uniwersytetu w Białymstoku.

Wody międzymorenowe, które biją w okolicach Krynek w województwie podlaskim charakteryzują się bardzo dobrą jakością i spełniają warunki stawiane wodom do picia. Niezwykłość  tej wody polega na braku ingerencji w jej jakość. Woda źródlana, jaką  oferuje wytwórnia Krynka jest to substancja naturalna, a w związku z tym wpisująca się w trend najnowszych upodobań żywieniowych.

(AD)

Nasza rodzima Krynka jest smaczna i zdrowa. Poznaj ją na nowo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl