25°C lekkie zachmurzenie

Nowa „Fotobudka” pojawiła się w Fastach [VIDEO]

Moto, „Fotobudka” pojawiła Fastach [VIDEO] - zdjęcie, fotografia

Już od tego momentu uczulamy wszystkich kierowców, aby nie rozpędzali się za mocno jadąc z kierunku Grajewa lub Moniek tuż przed wjazdem do Białegostoku. W Fastach, tuż obok cerkwi, pojawił się nowy fotoradar, który za chwilę będzie pstrykał niechciane zdjęcia.

Jeszcze kilka lat temu w Białymstoku mieliśmy dwa fotoradary Jeden z nich był ustawiony na ulicy Baranowickiej, drugi na Kleeberga. Obydwa pstrykały zdjęcia kierowcom, którzy lubili sobie mocniej wdepnąć pedał gazu. Jednak w związku ze zmianą przepisów, fotoradary musiały zniknąć. Powód był taki, że straży miejskiej na mocy nowego prawa zostały odebrane kompetencje do obsługi fotoradarów. Podobnie zresztą odebrano uprawnienie do karania kierowców za przejazd na czerwonym świetle, który przez kilka miesięcy rejestrował między innymi zamontowany w Białymstoku system zarządzania ruchem.

Fotoradary jednak nie zniknęły z ulic całkowicie. Są ustawione na trasach, w newralgicznych punktach. Między innymi w drodze do Sokółki natkniemy się na trzy, dobrze widoczne urządzenia. Fotoradary są umieszczone również w innych miejscach, jak w kierunku na Łapy, a jadąc w stronę Zabłudowa natkniemy się na odcinkowy pomiar prędkości. Ostatnio jednak przybyło jeszcze jedno urządzenie monitorujące szybkość jazdy. Znajduje się w podbiałostockich Fastach. Byliśmy z kamerą na miejscu, żeby pokazać to miejsce i uczulić kierowców, aby już nabrali nawyku ściągania nogi z gazu.

Fotoradar jest bardzo dobrze widoczny dla kierowców. Zgodnie z przepisami prawa, urządzenie musi być nie tylko żółtego koloru, ale kilkaset metrów przed tym, gdzie stoi, musi też stać znak informujący kierowców o kontroli prędkości, jaka ich na pewno czeka. To zdecydowanie zmiana na plus w stosunku do tego, co było jeszcze kilka lat temu, kiedy fotoradary były ustawiane jak maszynki do zarabiania pieniędzy – więc niektórzy żartobliwie nazywali skarbonkami.

W Fastach uspokojenie ruchu z pewnością się przyda dokładnie w tym miejscu, gdzie znajduje się fotoradar. Tuż za zamontowanym niedawno urządzeniem mamy dość niebezpieczne skrzyżowanie, które generowało ruch z każdej strony. Kierowcy jeździli na tym odcinku dość szybko, ponieważ wyjeżdżając z zakrętu trafiali na ładną prostą drogę, która niejako zachęcała do szybszej jazdy. Teraz ustawiony tam fotoradar będzie do takiej jazdy zdecydowanie zniechęcał. Nawet przy niechęci kierowców do fotoradarów, z pewnością posłuży on bezpieczeństwu wszystkich.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Nowa „Fotobudka” pojawiła się w Fastach [VIDEO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl