7°C całkowite zachmurzenie

Od października nie zatankujecie na stacji ani Pb95, ani Pb98, ani ON

Moto, października zatankujecie stacji - zdjęcie, fotografia

Urzędnicy unijni usiłują na wszelkie możliwe sposoby organizować wszystkim życie według nowego porządku. Między innymi z tego względu od października tego roku na stacjach paliw nie zatankujemy tradycyjnej Pb95, ani ON. Na dystrybutorach pojawią się nowe oznaczenia, także graficzne. By wszystkim było łatwiej.

Zamiast Pb95, Pb98 i innych, będzie E5, E10, E85. Ta nowa litera E oznacza etanol. W przypadku oleju napędowego, który do tej pory wszędzie był oznaczony jako ON, zobaczymy literę B – to skrót od nazwy biodiesel. Takie zmiany zobaczymy już od października tego roku na wszystkich stacjach benzynowych w Polsce. Zawdzięczamy je unijnym urzędnikom i dyrektywie, która została podjęta na forum Parlamentu Europejskiego. Jak podkreślano w uzasadnieniu, chodzi o to, aby kierowcy nie mylili się tankując swoje auta.

Oprócz takich oznaczeń, na dystrybutorach pojawią się jeszcze znaki graficzne. Będzie to odpowiednio kółko, kwadrat oraz romb. Kółko będzie miało wewnątrz wpisaną literę E, czyli oznaczenie benzyny wraz z wpisaną liczbą oktanów, np. E5, E10, E85. Kwadrat to oznaczenie oleju napędowego, w którym również znajdziemy wpisane odpowiednio B7 lub B10, jako oznaczenie maksymalnej ilościi biodiesla dopuszczalnej do użycia w danym pojeździe. Kwadrat będzie oznaczał również parafinowy olej napędowy XTL, wytwarzany z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa, którym także można tankować samochody. Romb z kolei będzie oznaczał dystrybutor, w którym zatankujemy auto gaz. Wewnątrz rombu znajdą się oznaczenia CNG, co symbolizować będzie skroplony gaz ziemny oraz LNG – informujący, że tankujemy płynny gaz ziemny.

Nowe oznaczenia będą musiały pojawić się od 12 października 2018 r. na wszystkich stacjach paliw w Polsce. Będą widoczne dla kierowców na dystrybutorach i na pistoletach do tankowania. Identycznie stanie się także we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej oraz w każdym państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tylko Wielka Brytania, która opuściła struktury UE będzie decydowała sama o zmianach na stacjach paliw.

Dodamy, że nowe pojazdy, wyprodukowane lub zarejestrowane od 12 października tego roku, także będą musiały zawierać już nową symbolikę. Umieszczona będzie ona na korkach od wlewu paliwa lub tuz przy nim.

(Cezarion/ Foto: ASM)

Od października nie zatankujecie na stacji ani Pb95, ani Pb98, ani ON komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl