25°C lekkie zachmurzenie

Około roku Grabówka poczeka na rozpatrzenie skargi w sprawie swojej gminy

Wiadomości, Około Grabówka poczeka rozpatrzenie skargi sprawie swojej gminy - zdjęcie, fotografia

Sprawą braku utworzenia gminy Grabówka zajmie się Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. W imieniu mieszkańców skargę złożył sołtys Grabówki – Tadeusz Karpowicz. Na rozpatrzenie jej będzie trzeba jednak poczekać około roku.

O utworzenie gminy Grabówka zabiegali sami mieszkańcy tej podbiałostockiej wsi. Trwało to wiele lat. Udało im się nawet doprowadzić do referendum, które jednak okazało się nieważne. Mimo to, minister spraw wewnętrznych i administracji z ramienia Platformy Obywatelskiej, krótko przed zmianą rządu, wydał stosowną zgodę na utworzenie nowej gminy. W jej skład miało wejść kilka okolicznych wsi: oprócz Grabówki jeszcze Sobolewo, Henrykowo i Sowlany.

Radość nie trwała długo. Kiedy zmienił się rząd, zmieniono rozporządzenie i gmina ostatecznie nie powstała. Mieszkańcy jednak broni nie złożyli. Część z nich wciąż walczy o swoją gminę. W tej walce nieugięty jest sołtys Grabówki, który poinformował, że brakiem nowej gminy zajmie się Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Jeszcze w lipcu tego roku wpłynęła tam skarga mieszkańców w związku z cofnięciem decyzji przez polski rząd na utworzenie gminy, jaka miała zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2016 roku.

- Trybunał przyjął naszą skargę do rozpatrzenia. A teraz wiadomo, że tam to potrwa minimum rok – przekazał Tadeusz Karpowicz, sołtys Grabówki.

Dziś część powodów, dla których mieszkańcy domagali się utworzenia własnej gminy, w zasadzie nie istnieje. Mieszkańcy zarzucali przede wszystkim burmistrzowi Supraśla, który jest odpowiedzialny za Grabówkę i kilka innych wsi, jakie chciały się odłączyć, że nie realizuje w nich niezbędnych inwestycji. Ale inwestycje zaczęły się pojawiać. Gmina zaczęła budować drogi dojazdowe, place zabaw oraz inną niezbędną infrastrukturę, której do tej pory tam nie było.

Los skargi złożonej w Europejskim Trybunale Praw Człowieka nie jest przesądzony. Tym bardziej, że około rok temu posłowie Platformy Obywatelskiej wystąpili o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny zgodności z ustawą zasadniczą rozporządzenia Rady Ministrów uchylającego decyzje o utworzeniu gmin Szczawa i Grabówka. Ponad rok temu, bo w czerwcu ubiegłego roku Trybunał orzekł, że w procedurze przygotowania tego rozporządzenia nie przeprowadzono konsultacji i uznał je za niezgodne z konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym. To może okazać się najważniejszą podstawą do uznania skargi mieszkańców Grabówki za zasadną.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Około roku Grabówka poczeka na rozpatrzenie skargi w sprawie swojej gminy komentarze opinie

  • SERCE I ROZUM - niezalogowany 2018-09-13 16:59:29

    Brak więzi społecznych, gospodarczych i kulturalnych (ustawa o samorządzie) to jest podstawą do podziału gminy Supraśl. Udowodniło to referendum. Gmina jest wspólnotą, a bez wspólnoty zawsze będzie patologia i Supraśl zawsze będzie ciągnął swoje. Teraz pojawiły się marnotrawiące gminne środki działania pod publikę (gminny program budowy dróg) -czyli asfaltowanie dróg bez infrastruktury kanalizacyjnej i burzowej. Kolejna Supraska patologia w Grabówce. Przykłady można mnożyć. Oddzielić jak najszybciej!

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl