2°C słabe opady deszczu

PiS stracił większość w Radzie Miasta. Będziemy mieli dużo nowych radnych

Wiadomości, stracił większość Radzie Miasta Będziemy mieli dużo nowych radnych - zdjęcie, fotografia

Prawo i Sprawiedliwość nie tylko przegrało wybory prezydenckie w Białymstoku, ale również wybory do Rady Miasta. Straciło samodzielną większość i na pięć lat wprowadzi zaledwie 12 radnych. To o czterech mniej niż miało do tej pory. Zwyciężyła Koalicja Obywatelska, która będzie współrządzić Białymstokiem razem z Tadeuszem Truskolaskim.

Tadeusz Truskolaski nie krył radości tuz po wyborach, kiedy spotkał się z dziennikarzami, by podsumować zakończoną właśnie kampanię wyborczą. Może odetchnąć z ulgą ponieważ w Radzie Miasta będzie mógł liczyć na 16 głosów radnych, którzy startowali z tych samych list – Koalicji Obywatelskiej. Wiadomo już, że poza PiS-em i Koalicją Obywatelską nie pojawią się żadne inne ugrupowania, ani przedstawiciele żadnego z komitetów, którzy ubiegali się o głosy wyborców.

- To była ogromna, tytaniczna praca. Te wyniki są naprawdę bardzo dobre. Po tysiąc, po dwa tysiące głosów i więcej. To była naprawdę drużyna, drużyna walcząca, złożona w dużej mierze z ludzi, którzy po raz pierwszy startowali, ale mieli ogromny zapał. I ten zapał zaprocentował. Szesnastu radnych to jest wynik, który nawet moje oczekiwania troszeczkę przeszedł – powiedział Tadeusz Truskolaski.

Dodał również, że deklaruje współpracę ze środowiskiem Katarzyny Sztop – Rutkowskiej, któremu nie udało się wprowadzić do Rady Miasta żadnych przedstawicieli. O innych ruchach oddolnych i potencjalnej współpracy w poniedziałek powyborczy Tadeusz Truskolaski nie wspominał. Przekazał jednakże, że Białystok jako miasto jest dobrym prognostykiem dla reszty Polski i że PiS można pokonać. I liczy, że stanie się to za rok w wyborach parlamentarnych.

W kontekście wyniku wyborczego i tego co on tak naprawdę oznacza dla prezydenta, Tadeusz Truskolaski powiedział, że będzie pracował spokojniej i z pewnością nie będzie musiał przejmować się brakiem absolutorium z wykonania budżetu. Ale także przekazał, że teraz będzie realizował te plany i inwestycje zapisane w budżecie, które nie będą zmieniane.

- Myślę, że ci nowi radni, bo będzie ich sporo tych nowych radnych, to będę ich starał się przekonywać do tego, że to co robimy jest dobre. A z drugiej strony, jeżeli nie będą mieli pomysłu i powiedzą, że bardzo nam na tym zależy, to będziemy oczywiście współdziałać – dodał Truskolaski.

W Radzie Miasta będzie sporo nowych nazwisk. Zwłaszcza w klubie radnych Koalicji Obywatelskiej. Tu w kolejności alfabetycznej pojawią się w liczbie 16 radnych następujące osoby:

1. Katarzyna Bagan - Kurluta

2. Maciej Biernacki

3. Jowita Chudzik

4. Jarosław Grodzki

5. Katarzyna Jamróz

6. Ksenia Juchimowicz

7. Tomasz Kalinowski

8. Katarzyna Kisielewska - Martyniuk

9. Karol Masztalerz

10. Joanna Misiuk

11. Marcin Moskwa

12. Adam Musiuk

13. Stefan Nikiciuk

14. Andrzej Perkowski

15. Łukasz Prokorym

16. Tadeusz Truskolaski / po rezygnacji z mandatu zastąpi go Rafał Grzyb

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do rady Miasta 12 radnych. Będą to następujące osoby:

1. Alicja Biały

2. Jacek Chańko

3. Henryk Dębowski

4. Mariusz Gromko

5. Piotr Jankowski

6. Zbigniew Klimaszewski

7. Paweł Myszkowski

8. Sebastian Putra

9. Agnieszka Rzeszewska

10. Mateusz Sawicki

11. Katarzyna Siemieniuk

12. Konrad Zieleniecki

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

PiS stracił większość w Radzie Miasta. Będziemy mieli dużo nowych radnych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl