19°C bezchmurnie

Początek wakacji przyniesie obniżkę pensji prezydentowi i jego zastępcom

Wiadomości, Początek wakacji przyniesie obniżkę pensji prezydentowi zastępcom - zdjęcie, fotografia

Początek wakacji oznacza uszczuplenie portfeli lokalnych polityków. Prezydent Białegostoku i jego zastępcy będą od tej pory zarabiać mniej. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, przyjętym w miniony wtorek, 15 maja, o 20 proc. obniżone zostaną wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców.

Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych.

- Wykonywanie funkcji zarządzających w samorządach – tak jak w przypadku posłów i senatorów – oznacza pełnienie służby na rzecz społeczeństwa. Dlatego podlega ono społecznej ocenie i powinno spełniać standardy wymagane w życiu publicznym – wyjaśniono na stronie internetowej premiera.

Rozporządzanie przewiduje obniżenie – średnio o 20 proc. – minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania.

W Białymstoku, prezydent Tadeusz Truskolaski, od ponad roku już i tak ma obniżone wynagrodzenie. Uchwałą Rady Miasta jego dochody uszczupliły się o niecałe 4 tys. zł miesięcznie. Prezydent sądził się w tej sprawie przed sądem pracy. Jednak po ponad rocznej batalii sąd orzekł prawomocnie, że Rada Miasta miała kompetencje do podjęcia takiej uchwały i utrzymał w mocy niższe wynagrodzenie, o jakim zdecydowali radni jeszcze w 2016 roku.

Prezydent w tej sprawie, zresztą od początku, nie przyswajał argumentów o tym, że radni jego pracę oceniają nie za dobrze. A padały między innymi zastrzeżenia i negatywne oceny wobec braku inwestorów, jego nieobecności podczas sesji Rady Miasta, jak i komisji branżowych, po brak współpracy przy podejmowaniu ważnych tematów dla mieszkańców. Natomiast obecnie, decyzja o niższym wynagrodzeniu nie wynika z ocen, a z przepisów prawa przyjętych w rozporządzeniu Rady Ministrów. I obejmie, jak wspominaliśmy, także zastępców Tadeusza Truskolaskiego. Niższe pensje otrzymają także wszyscy prezydenci miast w Polsce, burmistrzowie i wójtowie.

W rozporządzeniu wprowadzono także rozwiązania dotyczące m.in.: doprecyzowania przepisów odnoszących się do wynagrodzenia prowizyjnego; wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej; przeredagowania i uporządkowania tabel stanowisk.

Rozporządzenie wchodzi w życie 19 maja 2018 r., natomiast obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

(Źródło: premier.gov.pl/ Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Początek wakacji przyniesie obniżkę pensji prezydentowi i jego zastępcom komentarze opinie

  • gość 2018-06-08 21:00:24

    Wszem jest wiadomym ,że w Polsce oprócz wynagrodzeń opodatkowanych są też wynagrodzenia nie opodatkowane .

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl