Podlascy emeryci wybierają przelewy na rachunki bankowe


Fakty Białystok
15/03/2019

Wiadomości
Gotówka trzymana w domu nie jest zbyt bezpieczna, a ufność emerytów czasami prowadzi do tego, że mogą ją stracić. ZUS ze swojej strony szuka banków, które z myślą o starszych osobach dopasują do nich konto, a finanse emerytów będą bezpieczne. Ja wygląda tendencja korzystania z bezgotówkowych form przekazu emerytury w naszym województwie? Dane otrzymaliśmy od Katarzyny Krupickiej, rzeczniczki prasowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku.

Coraz więcej seniorów postanawia zaufać bankom i decyduje się na założenie własnego konta w banku. ZUS przekazuje już ponad 73 proc. świadczeń na rachunki osobiste. Dziesięć lat temu z takiej możliwości korzystał tylko co drugi emeryt. Obecnie w województwie podlaskim z 200 tysięcy wypłacanych świadczeń emerytalnych, tylko 50 tysięcy przynosi do domu listonosz.

W 2005 r. wypłaty na rachunek rozliczeniowy wynosiły ponad 40 proc., a w 2008 to już połowa. Emeryturę w formie bezgotówkowej w ubiegłym roku najczęściej wybierali mieszkańcy województwa opolskiego - 81 proc. a następnie podlaskiego - 78 proc.  Zaś w województwie świętokrzyskim, małopolskim i zachodniopomorskim ponad 30 proc. emerytów wybiera w dalszym ciągu gotówkę.

ZUS od wielu lat organizuje specjalne programy skierowane do banków, które mają na celu promocję bezgotówkowej formy odbioru świadczeń. Dzięki temu w ich propozycjach coraz częściej znajdują się oferty skierowane do starszych klientów. Zapewniają one dostęp do darmowych kont. 

- W lipcu ubiegłego roku ZUS zawarł umowę o współpracy w zakresie promocji bezgotówkowej formy odbioru świadczeń z Bankiem Pocztowym. Za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływa na nie renta lub emerytura. Otrzymywanie wypłaty na konto to przede wszystkim wygoda, większe bezpieczeństwo, ale także mniejsze koszty obsługi świadczeń dla ZUS - tłumaczy Katarzyna Krupicka.

Konto Aktywny Nestor Banku Pocztowego zostało przygotowane z  myślą o osobach starszych. 4,7 tys. placówek pocztowych gwarantuje dostęp do rachunku osobistego. Istnieje również możliwość otrzymania do 50 zł zwrotu miesięcznie m.in. za zakupy dokonywane w aptekach. Bank oferuje unikalną na rynku usługę dostarczenia gotówki przez listonosza za 2 zł, niezależnie od miejsca, gdzie aktualnie dana osoba przebywa. Można poprosić o dostarczenie pieniędzy do domu, do sanatorium, na wczasy czy do rodziny. Konto Aktywny Nestor pozwala  bezpłatnie wypłacać gotówkę także w bankomatach Planet Cash. Porozumienie o współpracy Banku Pocztowego i ZUS zawarte zostało na dwa lata.

(P. Walczak / Foto: pixabay.com)

 
Podlascy emeryci wybierają przelewy na rachunki bankowe - komentarze opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Wiadomości


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu