2°C słabe opady deszczu

Ponad 25 milionów na nowe połączenia kolejowe w województwie podlaskim

Wiadomości, Ponad milionów połączenia kolejowe województwie podlaskim - zdjęcie, fotografia

Zarząd podpisał z Przewozami Regionalnymi aneks do umowy, na podstawie którego samorząd województwa na realizację przewozów kolejowych przeznaczy w 2019 r. kwotę ponad 25 mln zł., co pozwoli wykonać 1 696 349,042 pociągokilometrów i uruchomić średnio w dobie 69 pociągów regionalnych – jest to największe zamówienie eksploatacyjne ostatnich lat.

Ta podpisana umowa w praktyce oznacza między innymi wydłużenie niektórych relacji kolejowych, albo też dodanie nowych pociągów:

- na odcinku Białystok – Szepietowo – pociąg, który od dwóch lat jeździł w relacji Białystok – Łapy od stycznia pojedzie w relacji Białystok – Szepietowo;

- rozszerzone zostały terminy kursowania pociągów na trasach Białystok – Suwałki, Białystok – Kuźnica Białostocka, Hajnówka – Siedlce i Białystok – Czeremcha.

- na wyremontowanej linii nr 32 pojedzie dodatkowa para pociągów (Białystok – Czeremcha).

- wydłużona zostanie również relacja pociągu kursującego do Grajewa.

- Utrzymujemy też połączenie Białystok – Kowno, które szczególnie na trasie do Suwałk w weekendy cieszyło się popularnością. Również połączenie Białystok – Waliły w okresie letnim, a w przyszłości linia kolejowa Bielsk Podlaski – Hajnówka – uzupełnił marszałek Leszczyński.

- To pieniądze przekładają się na wzrost o ponad 160 tysięcy pociągokilometrów, a jako przewoźnik jesteśmy przygotowani do realizacji aneksu w następnym roku i mamy nadzieję, że w następnych latach będą przewozy rosły w naszym województwie – dodała dyrektor Przewozów Regionalnych Janina Wilczewska.

O takie rozwiązania w komunikacji kolejowej walczyły również od dawna organizacje pozarządowe działające w obszarze transportu zbiorowego. Zatem podpisanie umowy na zwiększenie kursów kolejowych oraz wydłużenie tras zostało przyjęte pozytywnie.

- Po wielu latach ciężkiej pracy doszliśmy do takiego stanu, jaki mamy teraz. Kiedy trzeba protestujemy, a kiedy trzeba chwalimy. Dziś musimy pochwalić – obecna kadencja samorządu województwa może przejść do historii jako ta, która odbiła kolej od dna – dodał Marcin Wróbel z Kolejowego Podlasia.

Połączenia dodatkowe

Zarząd Województwa Podlaskiego w roku 2019 zamierza kontynuować przewozy do Kowna. Oferta zakłada uruchomienie dwóch par pociągów w relacji Białystok – Kowno oraz Kowno – Białystok w soboty i niedziele i po jednym kursie z Białegostoku do Kowna w piątki a także w poniedziałki z Kowna do Białegostoku. Na realizację tych przewozów samorząd zamierza przeznaczyć kwotę 1 402 810,76 zł.

W sezonie letnim w 2019 roku pojadą również weekendowe pociągi do Walił. Oferta zakłada -podobnie, jak w bieżącym roku - kursowanie dwóch par pociągów, jedna para rano, druga po południu. Na realizację samorząd województwa zamierza przeznaczyć kwotę 149 658,21 zł.

Po zakończeniu remontu przez PKP PLK i oddaniu do użytku linii kolejowej nr 52 Hajnówka – Bielsk Podlaski samorząd zamierza również na tym odcinku uruchomić połączenia kolejowe.

- Oprócz wygodnych siedzeń przejazdy, muszą być komfortowe dla pasażera także pod względem Internetu – dyrektor Leszek Lulewicz uzupełnił informację o remonty i doposażenie pociągów.

Do obsługi połączeń samorząd województwa bezpłatnie użycza Spółce Przewozy Regionalne 17 pojazdów, które obsługują pociągi regionalne kursujące na wszystkich liniach kolejowych w naszym województwie. W 2018 roku w trzech pojazdach elektrycznych zostały zamontowane biletomaty, Wi-fi, system zliczania pasażerów. Wi-fi zostało zamontowane też w trzech pojazdach spalinowych. Na przełomie 2018 r. i 2019 r. w ramach przeglądów okresowych kolejne cztery pojazdy, tym razem spalinowe zostaną doposażone również w te same urządzenia.

W 2018 r na przeglądy i doposażenie pojazdów województwo wydało już 7,6 mln, zaplanowane jest jeszcze wydanie 13,5 mln zł do końca roku. W przyszłym 2019 roku zgodnie ze zgłoszonym przez przewoźnika zapotrzebowaniem wydane zostanie ok. 11, 5 mln zł.

(Źródło i foto: wrotapodlasia.pl/ oprac. Cezarion)

Ponad 25 milionów na nowe połączenia kolejowe w województwie podlaskim komentarze opinie

  • gość 2018-11-08 19:00:13

    To są już ostatnie POdrygi obecnej-byłej byle-jakiej zmiany .

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl