2°C słabe opady deszczu

Przebudowa Słonecznej z Kawaleryjską. Tu deweloper się nie dołoży

Wiadomości, Przebudowa Słonecznej Kawaleryjską deweloper dołoży - zdjęcie, fotografia

Niedawno została przebudowana ulica Wiosenna oraz skrzyżowanie z Kawaleryjską i 11 Listopada. Wkrótce i to bardzo niedaleko będzie przebudowywane kolejne skrzyżowanie w tym rejonie – mianowicie ulicy Słonecznej z Kawaleryjską. Wiadomo już, że deweloper, który buduje swoje bloki przy samym skrzyżowaniu, do inwestycji się nie dołoży.

Jak to jest, że w jednym miejscu deweloper musi wszystkie drogi dojazdowe realizować na własny koszt, a w innym miejscu wszystko będzie zrobione z pieniędzy białostoczan? Próbowaliśmy znaleźć jakiś klucz, ale poza tym, że są inwestorzy mniej i bardziej uprzywilejowani, ciężko się doszukać innych mechanizmów w podejmowanych decyzjach. Tak samo ciężko stwierdzić jednoznacznie, jakie względy przeważyły o tym, że tuż pod powstającą zabudową wielorodzinną na rogu Kawaleryjskiej i Słonecznej będzie przebudowywane skrzyżowanie z pieniędzy praktycznie wyłącznie białostoczan.

Faktem jest, że zwróciliśmy uwagę na to jeszcze latem i próbowaliśmy się dowiedzieć, czy skrzyżowanie Słonecznej z Kawaleryjską będzie odbywało się z udziałem środków inwestora budującego swoje mieszkania tuż przy skrzyżowaniu. Urząd Miejski odpowiedział naszej redakcji, że inwestor i owszem się dołoży, ale tylko do budowy fragmentu chodnika. Cała arteria drogowa spoczywa na budżecie miasta.

- Przebudowa skrzyżowania ulicy Słonecznej z ulicą Kawaleryjską jest realizowana w całości ze środków miasta. Zgodnie z porozumieniem zawartym 11 maja 2017 r. inwestor realizujący budynki mieszkalne wielorodzinne przy ul. Słonecznej zobowiązał się do wykonania na własny koszt fragmentu chodnika zlokalizowanego w pasie drogowym ulicy Słonecznej wzdłuż nieruchomości położonej na działce o nr ew. 125 obr. 09 – przekazała naszej redakcji Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Warto przypomnieć, że nieopodal powstających innych inwestycji deweloperskich, niedaleko ulicy Kopernika, urząd miejski specustawą drogową wywłaszczył mieszkańców, żeby można było zbudować uliczkę osiedlową. Nie była ona tam potrzebna, zanim ludzie mieszkali w swoich domkach jednorodzinnych wśród zieleni. Ale skoro budują się obecnie bloki, to drogi dojazdowe wewnętrzne muszą się pojawić, bo wszystko się zapcha i zakorkuje niemiłosiernie. W tym przypadku deweloper obiecał dołożyć 3 miliony złotych na budowę uliczki, ale już za wywłaszczenia płacimy wszyscy i jest to o wiele więcej niż 3 miliony złotych.

W swoim programie wyborczym prezydent ma obecnie wpisaną – jako jedną z obietnic – budowę ulic osiedlowych. Jeśli to co stało się nieopodal Kopernika to jest wzór do kolejnych realizacji takich inwestycji, to część mieszkańców raczej spać spokojnie nie będzie. Inna sprawa, że przy Słonecznej i Kawaleryjskiej z pieniędzy białostoczan będzie przebudowane kolejne już skrzyżowanie przy powstających blokach. Kilka miesięcy temu oddano przecież Wiosenną biegnącą tuż pod placem budowy i tam również nic nie było słychać, aby deweloper dołożył cokolwiek do inwestycji, która będzie głównie obsługiwała codzienny ruch generowany przez mieszkańców zabudowy wielorodzinnej.

Tymczasem w innych częściach Białegostoku, inni deweloperzy nie tylko się dokładają do przebudowy arterii, ale nawet są zmuszeni wykonać je w całości z własnych pieniędzy. Na czym polega ta różnica w inwestycjach drogowych i różnicowaniu inwestorów? W tej sprawie urząd i urzędnicy postanowili pomilczeć.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Przebudowa Słonecznej z Kawaleryjską. Tu deweloper się nie dołoży komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl